Spis treści
Thriller psychologiczny i dramat obyczajowy z fabułą opartą na powieści pod tym samym tytułem, przypominającą klimaty rodem ze Stephena Kinga. Rachel (Emily Blunt) jest kobietą, która wszystko w życiu przegrała, nie ma rodziny, nie ma pracy, nie ma mieszkania. Dużo pije.
Nie radzi sobie z emocjami i łatwo wpada w złość. Obsesyjnie obserwuje życie zakochanych par, codziennie z okna pociągu widzi ich szczęśliwe chwile. A jedną z tych radosnych kobiet mogła być przecież ona! To do niej należała kiedyś jedna z tych pięknych białych willi!
Dramat obyczajowy i thriller
Świetna rola Emily Blunt
Film „Dziewczyna z pociągu” jest solidnie zrealizowanym thrillerem obyczajowym, którego główną zaletą jest znakomite aktorstwo i sugestywnie wykreowany świat skrzywdzonej, zagubionej kobiety. Oprócz Rachel granej przez Emily Blunt pojawiają się tu jeszcze jej rywalka Anna (Rebecca Ferguson) oraz Megan (Haley Bennet), piękna i seksowna dziewczyna, która nie może sobie poradzić z traumą po tragedii z przeszłości.
Pokazanie historii tych kobiet za pomocą licznych retrospekcji pewnie było po to, żeby spotęgować napięcie, ale są momenty, kiedy ten zabieg wydaje się być przesadzony.
Dramat udręczonej kobiety
Nawet pobieżne przedstawienie sytuacji, w jakiej znalazła się biedna Rachel, pokazuje jej koszmarne położenie. Współczujemy jej, zaczynamy rozumieć jej ból, obsesje i przyczyny degrengolady, do której się doprowadziła. Kiedy zostaje popełnione morderstwo, to ona staje się główną podejrzaną. Jako niestabilna emocjonalnie kobieta z problemem alkoholowym, nie jest wiarygodna i nie potrafi obronić się przed oskarżeniami.
Jej rozpaczliwe poszukiwanie prawdy jest poruszające, ale jest to wyłącznie zasługą Emily Blunt i pozostałych partnerujących jej aktorów, bo sam pomysł na kryminalną intrygę jest mocno naciągany. Zaletą tego filmu jest przede wszystkim przekonujące pokazanie dramatycznych przeżyć oszukanej samotnej kobiety, a nie nadmiernie zawikłana fabuła – z tego właśnie powodu uważam, że film „Dziewczyna z pociągu” jest bardziej dramatem obyczajowym, niż thrillerem.
Jako obyczajowa historia oszukanej kobiety ten film może być ciekawy i przejmujący, ale jako thriller jest nienaturalnie zagmatwany.
„Dziewczyna z pociągu” (The Girl on the Train) film 2016
- Reżyseria Tate Taylor
- Produkcja: USA 2016 rok
- Gatunek: dramat obyczajowy, thriller psychologiczny
- Czas trwania filmu: 112 minut
Film na podstawie książki
Scenariusz filmu powstał na podstawie debiutanckiej powieści brytyjskiej pisarki i dziennikarki Pauli Hawkins „Dziewczyna z pociągu” – polska premiera książki 16 września 2016, Wydawnictwo Świat Książki.
Obsada
Emily Blunt, Rebecca Ferguson, Justin Theroux, Haley Bennett, Luke Evans, Allison Janney, Edgar Ramirez, Lisa Kudrow, Laura Prepon.
Ciekawe thrillery psychologiczne i kryminalne
- „Lady M.” film o kobiecie, która zabija męża. Ciekawy dramat psychologiczny. Recenzja
- „Sama przeciw wszystkim” dramat, thriller o kobiecie lobbystce z Jessiką Chastain
- „Zanim zasnę” film z Nicole Kidman. Dramat, thriller psychologiczny o kobiecie z amnezją
- „Matka” ciekawy film o romansie matki i jej synu w śpiączce. Dramat kryminalny
- „Zwierzęta nocy” thriller psychologiczny Toma Forda. Amy Adams, Jake Gyllenhaal
- „Elle” francuski thriller, dobry dramat psychologiczny o zgwałconej kobiecie
Dodaj komentarz