Spis treści
Animowana bajka dla dzieci o kaczkach, które ratują świat przed zagładą, jest dynamicznie i dowcipnie opowiedzianą historią, która bardziej spodoba się dzieciom, niż dorosłym. Kolorowe, sympatycznie animowane kaczki mandarynki i krzyżówki rywalizują ze sobą, by na sam koniec zjednoczyć swoje siły w walce z groteskową wiedźmą.
Film może obejrzeć każde dziecko, ale nieco chaotyczny przebieg fabuły i liczne, dość szybkie potyczki słowne bohaterów (niektórzy z nich mówią językiem stylizowanym na gwary: kresową i warszawską gwarę miejską) mogą być niezrozumiałe dla młodszych dzieciaków. Zaletą filmu są ciekawie narysowane postacie, wartka akcja i kilka humorystycznych epizodów.
Baśniowa opowieść o „Kaczym Synu”
Śmigły jest młodym samcem kaczki mandarynki i razem z małą społecznością mandarynek mieszka na malowniczym chińskim odludziu. Kaczkom mandarynkom przewodzi cesarz Peng Lee, ojciec Śmigłego, który pilnie strzeże tajemnicy o przepowiedni mówiącej, że kiedy światu zagrozi zagłada, to bohaterski Kaczy Syn poświęci swoje życie, żeby go uratować.
Peng Lee boi się, że to Śmigły mógłby być Kaczym Synem, dlatego zakazał mu i swoim poddanym latania. Śmigłemu marzą się wielkie przygody i wyprawy w daleki świat, ale jest przekonany, że mandarynki nie potrafią latać, i że do końca życia będzie wiódł nudną wegetację nielota.
Miłość dwóch kaczek i podstępna wiedźma
Pewnego dnia do wioski mandarynek przylatują kaczki krzyżówki z rubasznym wodzem (to on mówi gwarą stylizowaną na kresową) i rezolutną córką Eryką, która od razu wpada w oko Śmigłemu. Dwa gatunki kaczek zaczynają ze sobą rywalizować, a ojcowie młodych Eryki i Śmigłego zupełnie zatracają się w robieniu sobie na złość.
W tym samym czasie w nieodległym mieście rozgrywa się inna akcja: przybywa tam wystrzałowa kobieta panna Knut, piękna i zgrabna, która szczególnie interesuje się kaczkami i jest przy tym bardzo bogata.
Panna Knut wynajmuje dwóch nieporadnych złodziejaszków, żeby sprowadzili do niej Kaczego Syna, którym oczywiście jest sam Śmigły. Panna Knut okazuje się być wiedźmą czyhającą na koniec świata i na energię słoneczną, która ma jej dać wieczną młodość. Jedyną przeszkodą jest Kaczy Syn, dlatego musi go uwięzić.
Koniec bajki jest oczywiście do przewidzenia: zwaśnione gatunki kaczek godzą się, młode kaczki biorą ślub i odlatują w podróż poślubną na Hawaje, a straszna wiedźma zostaje zgładzona.
Dzieciom ta bajka się podobała, słyszałam na sali kinowej ich śmiech, jednak dorosłym może przeszkadzać wątła logika przebiegu zdarzeń i zbyt duża ilość niedopracowanych wątków.
„Zakwakani” (Kryaknutie kanikuly) 2016
- Reżyseria Viktor Lakisov
- Produkcja Chiny, Rosja, USA 2016
- Gatunek: bajka animowana dla dzieci
- Czas trwania filmu: 81 minut
Od ilu lat dziecko może obejrzeć tę bajkę?
Według mojej subiektywnej oceny dzieci od 5 do 6 lat mogą obejrzeć ten film.
Obsada – polski dubbing
- Mateusz Weber (Śmigły)
- Wojciech Żołądkowicz (Kwaczak)
- Weronika Humaj (Eryka)
- Rafał Zawierucha (Szyja)
- Monika Obara (panna Knut)
- Tomasz Borkowski (Peng Li)
- Janusz Wituch (Klucha)
- Aleksander Mikołajczak (Żbyś)
- Włodzimierz Press (stary sługa)
- Szymon Roszak (tancerz)
- Adam Szyszkowski (policjant)
- oraz Kinga Tabor, Mirosław Wieprzewski, Zbigniew Konopka, Norbert Kaczorowski, Kamil Pruban, Maciej Kosmala, Aleksandra Radwan, Marta Dobecka i Anna Wodzyńska
Śmieszne bajki i filmy dla dzieci
- „Bociany” film animowany dla dzieci. Komedia o bocianach przynoszących dzieci. Recenzja
- „Nowe przygody Aladyna” 2016 zwariowana komedia francuska niekoniecznie dla dzieci. Recenzja filmu
- „Jak zostać kotem” ciekawe kino familijne dla dzieci o człowieku zamienionym w kota. Recenzja filmu
- „Dzieciak rządzi” film animowany dla dzieci o dziecku-szefie i korporacji Bobas. Recenzja
- „Smerfy” 2011, komedia familijna o Smerfach część pierwsza. Opis, fabuła, opinie
- „Gru, Dru i Minionki” 2017, najnowsza bajka animowana dla dzieci o Minionkach. Trzecia część filmu, opis fabuły, postacie
Dodaj komentarz