Spis treści
Ciekawy dramat obyczajowy i, dzięki dobrej kreacji aktorskiej Kate Winslet, poruszający film o miłości dojrzałej, sfrustrowanej kobiety do młodego mężczyzny. Niestety wieloletnie stosowanie przez Woody’ego Allena formuły przegadywania fabuły artystowsko-intelektualnymi monologami dawno już straciło swój urok, więc po obejrzeniu tego filmu mam mieszane uczucia.
Trudno nie docenić dobrze dobranej obsady, nastrojowych zdjęć świetnie oddających klimat wesołego miasteczka i plaży na nowojorskiej Coney Island w latach 50. XX wieku oraz zgrabnie skonstruowanego, choć nieco teatralnego dramatu – a jednak co chwilę miałam poczucie, że gdyby tylko Allen choć trochę złagodził swoją odwieczną manierę, to ten film mógłby być naprawdę świetny.
Najsłabiej wypadł Justin Timberlake jako Mickey, obiekt miłości dwóch kobiet i jednocześnie dominujący narrator, którego przydługie wynurzenia są nad wyraz banalne i pozbawione niegdysiejszego allenowskiego polotu i komizmu. Nie potrafię stwierdzić, czy Timberlake nie poradził sobie z rolą, czy też ta rola nie dawała mu zbyt wiele możliwości do wykreowania ciekawszej postaci.
Romans czterdziestoletniej kobiety z młodszym mężczyzną
Opis fabuły filmu
Czterdziestoletnia Ginny (znakomita Kate Winslet), żona operatora karuzeli i matka dziesięcioletniego, sprawiającego same kłopoty syna, jest znerwicowana i pełna żalu, że jej życie jest tak jałowe i biedne, i że musi być kelnerką, a przecież mogła być aktorką.
Ma pretensje do nudnego, zgnuśniałego męża (o znaczącym imieniu Humpty – w tej roli idealny Jim Belushi), do niesfornego dziecka i do całego świata, więc kiedy na spacerze po plaży spotyka dwudziestoparoletniego Mickeya, uroczego i elokwentnego ratownika, który na dodatek studiuje dramatopisarstwo, zakochuje się w nim po uszy, i jak się z początku wydaje, z wzajemnością.
Młodsza rywalka, zdrada i zemsta
Ich romans kwitnie i Ginny dzięki niemu odzyskuje radość życia. Zaczyna mieć nadzieję, że jeszcze nie wszystko stracone i coraz bardziej oswaja się z faktem, że Mickey jest od niej znacznie młodszy. Wszystkie marzenia i nadzieje pryskają wraz z pojawieniem się córki Humpty’ego, pełnej dziewczęcego wdzięku Caroliny (cudna Juno Temple), która nieświadomie staje się rywalką swojej macochy, a zemsta zdradzonej kobiety jest wyjątkowo okrutna.
Trzeba Woody’emu Allenowi przyznać, że jest mistrzem w kreowaniu bajkowo stylizowanych światów z minionych epok.
Śliczne ujęcia, sceny niczym z wakacyjnej pocztówki w stylu retro, trafny dobór aktorów, barwne kostiumy i pieczołowicie dopracowany drugi plan – pomimo pewnej pretensjonalności i schematycznego powielania konwencji, ten film przyjemnie się ogląda i dla widza, który nie ma zbyt wielkich oczekiwań wobec tak zasłużonego reżysera, może być całkiem znośny.
„Na karuzeli życia” 2017 (Wonder Wheel)
- Reżyseria i scenariusz Woody Allen
- Gatunek: dramat obyczajowy, film romantyczny, film o miłości, romans
- Film z akcją w Nowym Jorku
- Produkcja: USA 2017 rok
- Czas trwania filmu 101 minut
Obsada
- Kate Winslet
- Juno Temple
- Justin Timberlake
- Jim Belushi
- Max Casella
- David Krumholtz
- Tony Sirico
- Steve Schirripa
- Jack Gore
- Robert C. Kirk
- Tommy Nohilly
- John Doumanian
- Tom Guiry
- Gregory Dann
- Bobby Slayton
- Michael Zegarski
- Geneva Carr
Dodaj komentarz