Spis treści
Biografia najwybitniejszej polskiej uczonej i dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla jest wymarzonym materiałem na film. Była kobietą nieprzeciętnie utalentowaną, pracowitą, kreatywną, która miała odwagę dążyć do celów zarezerwowanych wyłącznie dla mężczyzn – historia jej całego życia jest wprost fascynująca i imponująca rozmiarami prac naukowych i działalności społecznej.
Film „Maria Skłodowska-Curie” wyreżyserowany przez Marie Noёlle pokazuje tylko osiem lat z życia Skłodowskiej, kiedy jej praca badawcza jest w rozkwicie i wiele się dzieje w jej życiu osobistym. Ramy czasowe filmu wyznaczają Nagrody Nobla: pierwsza w dziedzinie fizyki, zdobyta wspólnie z mężem w 1903 roku i druga, już samodzielna z chemii, przyznana w roku 1911.
Żona, matka, wdowa, kochanka
Poznajemy Marię Skłodowską-Curie jako pracującą ciężko badaczkę, a jednocześnie szczęśliwą żonę i matkę (właśnie narodziła się jej druga córka Ewa). Laboratorium chemiczne, które prowadzi wraz z mężem, mieści się w obskurnej altanie, ale to właśnie w takich trudnych warunkach dokonały się jej przełomowe odkrycia: promieniotwórcze (radioaktywne) pierwiastki rad i polon.
Praca naukowa i sukcesy Marii są filmie cały czas obecne, ale potraktowane są dość konwencjonalnie i stanowią tylko tło dla wydarzeń z jej życia prywatnego.
Najpierw udane życie rodzinne i wspólna praca z ukochanym mężem, potem jego tragiczna śmierć i czas żałoby, aż wreszcie najbardziej wyeksponowany w filmie wątek, czyli burzliwy romans z żonatym profesorem i publiczny skandal, który z niego wyniknął.
Maria Skłodowska-Curie jest przedstawiona jako wrażliwa i namiętna kobieta, wytrwale dążąca do sukcesów, niezrażająca się porażkami i nie zawsze zdająca sobie sprawę ze swojej sławy i krzywd, które może wyrządzić innym.
Reżyserka filmu Marie Noёlle powiedziała na konferencji prasowej, że nie pokazała wielkości polskiej noblistki, ponieważ jest ona oczywista, i że bardziej zależało jej na przedstawieniu Marii jako kobiety, niż naukowca – i to się jej w dużym stopniu udało.
Takie podejście było też zapewne przyczyną zdawkowego i uproszczonego nakreślenia zagadnień naukowych, w tym relacji np. z Albertem Einsteinem czy profesorami Sorbony.
Biografia nie do końca spełniona
Karolina Gruszka w roli tytułowej wypadła bardzo dobrze, bo jest znakomitą aktorką, jednak scenariusz nie pozwolił jej na rozwinięcie skrzydeł, ponieważ złożony jest raczej z epizodów i luźno powiązanych ze sobą zdarzeń. Pozostałe filmowe postacie skonstruowane są w większości pobieżnie, więc relacje między nimi a Marią nie są wystarczająco pogłębione.
Jest tu wiele fragmentów rozgrywających się na Sorbonie i wśród mężczyzn ze środowiska akademickiego, i owszem, pokazują one skalę problemów, z jakimi musiała zmierzyć się kobieta-naukowiec w tamtych czasach, ale uderza tu schematyczność i dialogów, i scen.
Przyzwoicie zrealizowany film biograficzny, dobrze zagrany i z sugestywną oprawą scenograficzną, który jednak pozostawia niedosyt, zwłaszcza kiedy ma się świadomość jak fascynujące i bogate było życie głównej bohaterki.
„Maria Skłodowska-Curie” film biograficzny 2016
- Reżyseria Marie Noёlle
- Produkcja: Polska, Niemcy, Francja, Belgia 2016 rok
- Gatunek: film biograficzny, dramat obyczajowy
- Czas trwania filmu: 100 minut
Obsada
Karolina Gruszka, Charles Berling, Iza Kuna, Daniel Olbrychski, Arieh Worthalter, Piotr Głowacki, Jan Frycz, Artur Dziurman, Andre Wilms, Malik Zidi, Marie Denernaud, Samuel Finzi, Sabin Tambrea, Klara Bielawka, i inni.
Ciekawe filmy biograficzne
- „Ukryte działania” amerykański film biograficzny o czarnoskórych matematyczkach w NASA
- „Azyl” 2017 dramat biograficzny o Antoninie Żabińskiej z Jessicą Chastain. Recenzja filmu
- „Jackie” film biograficzny o Jacqueline Kennedy, dramat psychologiczny o kobiecie w żałobie
- „Geniusz” film biograficzny o pisarzu i jego wydawcy. Dramat psychologiczny
- Diana Spencer księżna Walii, film fabularny i biografia najsłynniejszej kobiety XX wieku
Dodaj komentarz