Spis treści
Film o matce i córce, wielowątkowa historia, naznaczona nieszczęściem, którego piętno ciąży na kobietach przez wiele lat. Julieta jest nauczycielką literatury klasycznej, a grecka tragedia towarzyszy jej przez życie niemal dosłownie. Pedro Almodovar jest specjalistą od skomplikowanych ludzkich dramatów, które potrafi przedstawić ostro, sugestywnie, a zarazem barwnie i dynamicznie – tak też jest i tym razem. Świetny, bardzo ciekawy film oparty na prozie noblistki Alice Munro.
Almodovar jest zawsze bardzo plastyczny i nawet największe katastrofy pokazuje w jaskrawych barwach. Malownicze pejzaże, nasycone żywymi kolorami stroje kobiet, wzorzyste i dopasowanie artystycznie do tła. Wiele kadrów w tym filmie jest tak estetycznie dopracowanych, że robią wrażenie, jakby były dziełami sztuki.
Wyraziste postacie kobiet
Almodovar kocha kobiety i potrafi pokazać niuanse ich złożonych osobowości wnikliwie, nie oceniając ich wyborów. Kobiety wysuwają się u niego na pierwszy plan, są ważniejsze, bardziej wyraziste i bardziej wielowymiarowe niż mężczyźni. Nawet drugoplanowa rola pomocy domowej Marian jest u niego ciekawa i ekspresyjna (w tej roli wystąpiła słynna hiszpańska aktorka Rossy de Palma, odkryta przed laty przez Almodóvara).
Milczenie Juliety
Julietę poznajemy w kwiecie wieku. Mieszka wygodnie w Madrycie, pozostaje w szczęśliwym związku z Lorenzo, który jest pisarzem, planuje spędzić resztę życia u jego boku. Właśnie przeprowadzają się do Portugalii, pakują swoje rzeczy, Julieta jest spokojna i szczęśliwa. Wychodzi na chwilę z domu, przypadkiem spotyka młodą dziewczynę, dawną przyjaciółkę swojej córki, i to spotkanie na zawsze przekreśla jej, jak się okazuje, niezwykle kruche szczęście.
Dramatem Juliety jest milczenie, omijanie ważnych spraw, unikanie konfrontacji z problemami i uczuciami swoich najbliższych. Julieta zamyka się w sobie, nie chce mówić o tym, co ją boli i to jest źródłem większości jej kłopotów.
Zagubiona córka, schorowana matka, przeżywający drugą młodość ojciec, umierająca przyjaciółka, czuły i kochający Lorenzo – żadne z nich nie zna jej dość dobrze, dlatego Julieta może ich wkrótce wszystkich stracić.
Nie chcę opowiadać szczegółów fabuły tego filmu, bo odebrałabym Ci przyjemność odkrywania nowych wątków i zaskakujących chwilami zwrotów akcji. Almodovar jest reżyserem dynamicznym, potrafi nadać filmowi dramaturgię, nawet jeżeli opowiada tylko historię obyczajową, więc lepiej, żebyś poznała losy Juliety osobiście. Film „Julieta” jest jednym z najlepszych filmów tego roku, dlatego szczerze go polecam.
„Julieta” (Julieta) film 2016
- Reżyseria i scenariusz Pedro Almodóvar
- Produkcja: Hiszpania 2016 rok
- Gatunek: dramat obyczajowy
- Scenariusz filmu powstał na podstawie trzech opowiadań Alice Munro: „Szansa”, „Wkrótce” i „Milczenie”
- Czas trwania filmu: 96 minut
Obsada
Emma Suarez (Julieta), Adriana Ugarte (Julieta młoda), Inma Cuesta (Ava, przyjaciółka Juliety i Xoana), Daniel Grao (Xoan), Michelle Jenner (Beatriz, przyjaciółka Antii), Rossy de Palma (Marian), Dario Grandinetti (Lorenzo).
Najlepsze dramaty obyczajowe i psychologiczne
- „Nienasyceni” recenzja. Film psychologiczny, erotyczny, dobry dramat o ludzkich namiętnościach
- „Manchester by the Sea” wybitny film, dramat obyczajowy i psychologiczny. Recenzja
- „Egzamin” ciekawy dramat obyczajowy Cristiana Mungiu. Film rumuński o maturzystce i jej ojcu
- Dobry Japoński dramat obyczajowy „Nasza młodsza siostra”. Recenzja filmu
- „Komuna” 2016 dobry duński dramat psychologiczny, ciekawa historia małżeństwa
- „Milczenie” dobry film religijny, dramat historyczny Martina Scorsese o prześladowaniu chrześcijan
Dodaj komentarz