Spis treści
Prosty przepis na wafle krówkowe
Wafle z masą krówkową z mlekiem skondensowanym w puszce są bardzo proste do zrobienia i dość tanie. Są też bardzo pożywne, bo zawierają dużo mleka i masła — według mnie można je zjeść nawet zamiast śniadania. Zawierają też oczywiście cukier, więc nie dla każdego będą odpowiednie.
Takie wafle, inaczej andruty, można szybko przygotować rano i po południu podać je jako poobiedni deser, podwieczorek albo poczęstunek dla gości.
Wafle z masą krówkową
Składniki
- 530 g – mleko skondensowane słodzone w puszce - moja puszka ma akurat 530 g
- 200 g – masło - 1 kostka
- 180 g – suche wafle andrutowe - 5 wafli kwadratowych — ilość masy krówkowej, która wychodzi z tego przepisu wystarcza na 5 wafli 27 × 27 cm
- 2,5 l – woda - do zagotowania puszki
Naczynia i akcesoria
- 1 garnek 3 litrowy z pokrywką, metalowy - lub rondel — żeby zmieściła się puszka z mlekiem skondensowanym
- 1 łyżka stołowa
- 1 misa - lub garnek — do wymieszania ugotowanego mleka skondensowanego z masłem
- 1 mikser - zwykły ręczny lub planetarny
- 1 długi nóż kuchenny - do smarowania wafli
- 1 arkusz papieru - do podłożenia pod wafle i zawinięcia / przykrycia (może być papier, w którym kupiliśmy wafle)
Jak zrobić krok po kroku
Jak zrobić masę krówkową
- Z puszki z mlekiem skondensowanym zdzieramy etykietę (w miarę dokładnie). Wkładamy puszkę do garnka i zalewamy wodą tak, aby puszka była całkowicie zanurzona. Pod lekko uchyloną pokrywką gotujemy 2,5 godziny, dolewając wodę w razie potrzeby. Można gotować krócej, wtedy masa będzie nieco rzadsza i mniej krówkowa, a bardziej kajmakowa. Można też gotować 3 godziny, wtedy masa będzie bardziej gęsta i krówkowa. NIE GOTOWAĆ ZA DŁUGO, BO WYBUCHNIE! Najlepiej nastaw sobie alarm w telefonie.530 g – mleko skondensowane słodzone w puszce, 2,5 l – woda
- Po ugotowaniu odlewamy wodę i pozostawiamy puszkę do wystudzenia około 30 minut lub dłużej (można wystawić garnek na balkon). Puszka nie musi zupełnie wystygnąć, ale ważne, żeby nie była napęczniała — wieczko musi być całkowicie płaskie. Zbyt gorąca puszka może wybuchnąć podczas otwierania i nas oparzyć. Po ostudzeniu otwieramy puszkę. Pokaże się nam gęste, brązowe skarmelizowane mleko (a właściwie kajmak).
- Kostkę masła topimy w garnku na małym palniku (nie gotujemy). Można wykorzystać ten sam garnek, w którym gotowałyśmy puszkę, ale musi być bardzo dokładnie umyty.200 g – masło
- Ugotowaną masę z puszki przekładamy łyżką do garnka z masłem. Najpierw mieszamy łyżką, a potem miksujemy mikserem — tak powstaje masa krówkowa do wafli.
Smarowanie wafli masą krówkową
- Na rozłożonym papierze (lub folii) kładziemy pierwszy wafel w taki sposób, aby głębsze otwory były na górze. Na wafel wykładamy 2-3 łyżki masy krówkowej i rozprowadzamy ją długim nożem tak, aby wszystkie wgłębienia zostały wypełnione. Nadmiar masy odkładamy do garnka. Posmarowany wafel przykrywamy kolejnym — również strona z głębszymi otworami musi być na górze. Powtarzamy smarowanie przy trzech kolejnych waflach. Ostatnim, piątym waflem przykrywamy pozostałe.180 g – suche wafle andrutowe
- Posmarowane masą krówkową wafle przykrywamy z wierzchu papierem i przyciskamy czymś ciężkim. U mnie najlepiej sprawdza się położenie na waflach blachy z piekarnika i ułożenie na niej trzech tomów encyklopedii (trzymam ją w domu tylko do tego celu). Pozostawiamy przyciśnięte andruty z masą krówkową na około 5 godzin.
- Rozpakowujemy andruty z masą krówkową z papieru i kroimy je na małe porcje, prostokątne lub kwadratowe.
Wskazówki
- Z podanego przepisu wyjdzie 16 kawałków wafli o wymiarach 6,75 × 6,75 cm (czyli całkiem spore ciastka). Założyłam, że dla 1 osoby wystarczą 2 ciastka, więc ustaliłam porcje dla 8 osób. Na zdjęciu ciastka nie są kwadratowe, ponieważ zanim pokroiłam andrut na kawałki, odcięłam brzegi (chciałam, żeby ładnie wyglądały na zdjęciu).
- Garnek powinien być raczej metalowy, ponieważ podczas gotowania z puszki wydzieli się klej po etykiecie, który osiądzie na ściankach garnka. Metalowy garnek łatwiej będzie umyć z tego kleju. Najłatwiej byłoby mieć specjalny garnek tylko do gotowania puszek, wtedy nie trzeba by go było potem szorować.
Masa krówkowa najlepsza do wafli
Moim zdaniem masa krówkowa przeznaczona do smarowania wafli (czyli taka, która najbardziej przypomina smakiem cukierki krówki) najlepiej wychodzi z mleka skondensowanego z puszki.
W puszcze najłatwiej doprowadzić do równomiernego zgęstnienia masy bez jednoczesnego przypalenia się (co czasem może zdarzyć się przy gotowaniu bezpośrednio w garnku). Jeżeli chcielibyśmy gotować taką masę w garnku, trzeba by było ją cały czas mieszać, co jest bardzo pracochłonne i nudne.
Gdybyśmy chciały uzyskać masę mniej gęstą i bardziej kajmakową niż krówkową, możemy gotować puszkę krócej, wystarczy nawet 1 godzina.
Polecane artykuły
Przepis na andruty czekoladowe. Masa do andrutów — jak zrobić krok po kroku
Anka
Fajnie napisany przepis. Też gotuję puszkę do wafli, ale krócej, bo tylko 2 godziny.