Spis treści
Lekka i zabawna komedia sensacyjna z ładnymi zdjęciami pokazującymi urodę Lublina i z kilkoma ciekawymi pomysłami scenariuszowymi. Film zdecydowanie dla tych, którzy chcą się zrelaksować i nie potrzebują do tego zbyt skomplikowanej fabuły. Liczne retrospekcje efektownie nawiązujące do historii Polski mogą chwilami nieco nużyć, ale niewątpliwie dodają filmowi uroku.
Wątek sensacyjno-kryminalny połączony z wymyślną intrygą jest tu poprowadzony dosyć sprawnie, chociaż nagromadzenie nieprawdopodobnych zdarzeń nieco przytłacza, nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę komediową konwencję filmu.
Wielki skarb i wielki przekręt
Fabuła filmu
Dwudziestokilkuletnia Aga (Aleksandra Domańska) jest żoną Bruno Volty (Andrzej Zieliński), specjalisty od wizerunku politycznego, a właściwie manipulującego opinią publiczną spin-doktora, który jest cynicznym, wyrachowanym i zapatrzonym w siebie facetem w średnim wieku. Aga jest świadoma, że jej mąż wykorzystuje ludzi, lekceważy ich i dba wyłącznie o własne, nie zawsze czyste interesy, ale akceptuje to, bo dzięki niemu może wygodnie i dostatnio żyć.
Bruno jest aktualnie bardzo zajęty, bo przygotowuje swojego klienta Dolnego (Jacek Braciak) do startu w najbliższych wyborach prezydenckich. Dolny jest megalomanem i prostakiem, więc praca Bruna jest wyjątkowo ciężka. Kiedy mimo ogromu obowiązków w końcu dociera do niego, że poznana w niejasnych okolicznościach nowa koleżanka Agi Wiki (Olga Bołądź) znalazła w ścianie remontowanego mieszkania autentyczną koronę króla Kazimierza Wielkiego, za wszelką cenę postanawia przejąć podstępnie bezcenny skarb. W tym celu natychmiast nawiązuje kontakt z ekspertką, historykiem sztuki profesor Dąbrowską (Joanna Szczepkowska).
Historia tej korony i spodziewane zyski z jej ewentualnej sprzedaży pochłaniają uwagę Bruna i jego asystenta-ochroniarza zwanego Dychą (Michał Żurawski) do tego stopnia, że nie zauważają oni, jak cała sytuacja wymyka im się z rąk. Cwani i pewni siebie stopniowo tracą kontrolę nad własnymi sprawami i ludźmi, których dotąd traktowali jak bezwolną masę dającą się dowolnie kształtować przy pomocy sprytnej socjotechniki.
Komedia z pomysłem
„Volta” broni się jako rozrywkowa komedia w konwencjonalnym stylu z efektownym pomysłem nawiązania do licznych wydarzeń historycznych i z delikatnymi aluzjami do współczesnej polityki. Atutem filmu są też aktorzy, którzy mimo nie zawsze zgrabnych dialogów, są przekonujący, sympatyczni i przeważnie komiczni.
„Volta” 2017
- Reżyseria i scenariusz Juliusz Machulski
- Produkcja: Polska 2017 rok
- Gatunek: komedia sensacyjna, komedia kryminalna
- Czas trwania filmu: 105 minut
Obsada
Olga Bołądź, Andrzej Zieliński, Aleksandra Domańska, Michał Żurawski, Jacek Braciak, Cezary Pazura, Joanna Szczepkowska, Krzysztof Stelmaszyk, Tomasz Kot, Robert Więckiewicz, Katarzyna Herman, Monika Olejnik, Antoni Pawlicki, Mikołaj Roznerski, Marcin Hycnar, Józef Pawłowski, Krzysztof Czeczot, Mirosław Haniszewski, Małgorzata Buczkowska, i inni.
Komedie sensacyjne warte obejrzenia
- „Bodyguard Zawodowiec” komedia sensacyjna, film akcji z Salmą Hayek i Ryanem Reynoldsem
- „Iluzja 2” komediowy film sensacyjny o iluzjonistach-złodziejach. Recenzja
- „Jack Reacher: Nigdy nie wracaj” film sensacyjny z Tomem Cruisem. Kino akcji
- „Pan Idealny” komedia sensacyjno-romantyczna. Sam Rockwell, Tim Roth, Anna Kendrick
Dodaj komentarz