Spis treści
Świetnie zrealizowany thriller polityczny ze znakomitą Jessiką Chastain w roli lobbystki, zimnej i wyrachowanej kobiety, która samotnie i niezwykle skutecznie walczy z wpływowym producentem broni i ze skomplikowanymi układami na szczytach władzy.
Doskonale napisany scenariusz z misternie skonstruowaną intrygą (przypominającą najlepsze dzieła Davida Mameta) jest autentycznie wciągający. Pomimo dość zawiłych potyczek słownych, wymagających od widza skupienia, ogląda się ten film wyśmienicie.
Oprócz niewątpliwie wybitnego scenariusza zasługą realizacyjnego sukcesu tego filmu jest doskonale dopracowana rola głównej bohaterki Elizabeth, a Jessica Chastain zagrała ją wprost koncertowo. Fabuła filmu oparta jest na wielopiętrowej intrydze, z licznymi zwrotami akcji i z zaskakująco nieoczywistym zakończeniem, dlatego polecałabym nie czytać dalej o tym filmie, tylko po prostu go obejrzeć, ale dla ciekawych napiszę o nim coś więcej.
O kobiecie ambitnej i samotnej
Elizabeth jest bezwzględna, nieprzeciętnie zdolna, opanowana, tajemnicza i przebiegła, a przy tym atrakcyjna i odważna. Wydawałoby się, że wyposażenie w te wszystkie cechy jednej kobiety w realistycznej bądź co bądź fabule będzie zabiegiem dość karkołomnym i trudno będzie uwiarygodnić taką postać, ale nie w tym przypadku.
Waszyngtońska lobbystka Elizabeth jest korporacyjnym cyborgiem, postrachem zarówno podwładnych, jak i przełożonych. Wśród polityków i klientów (którymi są zazwyczaj wielkie koncerny) ma ugruntowaną renomę skutecznej i nieprzebierającej w środkach negocjatorki i promotorki. Na wylot zna tajniki biznesowo-politycznych układów i perfekcyjnie radzi sobie mediami i opinią publiczną.
Bezwzględna, wyniszczająca walka
To właśnie ją wybierają najwięksi producenci, żeby przeforsowała ustawę zezwalającą na niekontrolowany handel bronią palną. Elizabeth, wbrew swoim przełożonym, nie zamierza z nimi współpracować i rezygnuje z intratnej posady w swojej dotychczasowej firmie na rzecz małej agencji opowiadającej się za zaostrzeniem przepisów dotyczących handlu bronią. Elizabeth wie, że ta decyzja może kosztować ją karierę, a nawet życie, ale nie zamierza się wycofać.
Producenci broni wytaczają cały arsenał nie zawsze legalnych środków, żeby unieszkodliwić działania Elizabeth i jej nowych kolegów, a ona sama nie pozostaje im dłużna. Brutalna, nieczysta walka, korupcyjne zależności, atakowanie przeciwnika bezwzględnymi metodami i bezduszne wykorzystywanie współpracowników – takie działania nieobce są Elizabeth, ale wbrew pozorom ona też ponosi za nie swoją cenę. Nie może spać, nie ma nikogo bliskiego, jest wypalona, a prywatnego życia nie ma wcale.
„Sama przeciw wszystkim” z powodzeniem łączy hollywoodzki efektowny styl rasowego politycznego thrillera z bardzo zmyślnie skonstruowanym scenariuszem i solidną reżyserią. Nigdy bym nie zgadła, że pod tym nijakim i banalnym tytułem może się kryć taki dobry film!
„Sama przeciw wszystkim” (Miss Sloane) 2016
- Reżyseria: John Madden
- Produkcja: USA, Francja 2016 rok
- Scenariusz: Jonathan Perera
- Gatunek: dramat obyczajowy, thriller polityczny
- Czas trwania filmu: 132 minuty
Obsada
Jessica Chastain, Mark Strong, Gugu Mbatha-Raw, Alison Pill, Michael Stuhlbarg, Jake Lacy, David Wilson Barnes, Raoul Bhaneja, Chuck Shamata, Christine Baranski, Sam Waterston, John Lithgow, Douglas Smith, Ennis Esmer, Sergio Di Zio, Doug Murray, Noah Robbins, Alexandra Castillo, Kyle Mac, Meghann Fahy, Lucy Owen, i inni.
Dobre thrillery polityczne i sensacyjne
- „Niewidzialny wróg” dramat sensacyjny: Helen Mirren i Alan Rickman. Recenzja
- „Czwarta władza” film o amerykańskim dziennikarstwie z czasów wojny w Wietnamie
- „Nowy początek” film science fiction, thriller 2016, dramat psychologiczny. Recenzja
- „Wszystkie pieniądze świata” dramat sensacyjny, film oparty na faktach o porwaniu wnuka milionera
- „Fair Game” Uczciwa gra, film sensacyjny o agentce CIA. Biografia, recenzja
- „Bank Lady” film sensacyjny i melodramat o kobiecie napadającej na banki
Dodaj komentarz