Spis treści
Jak zrobić dobre naleśniki z dżemem, żeby były chrupiące i jak je smażyć na maśle, żeby ich nie przypalić? Każdy myśli, że naleśniki z dżemem są najłatwiejsze do zrobienia, a tymczasem albo się przypalają, albo są zbyt miękkie – da się je oczywiście zjeść, ale nie są aż takie pyszne.
Sekret udanych naleśników z dżemem leży w dwóch elementach: pierwszy to idealne cienkie naleśniki z dobrego ciasta naleśnikowego – tutaj piszę jak zrobić ciasto na naleśniki.
Drugim warunkiem udanych naleśników z dżemem jest ich właściwe usmażenie. Tu się liczy zarówno ilość dżemu, jak i długość smażenia, intensywność smażenia oraz Twoja kucharska intuicja, która wymaga pewnego doświadczenia.
Prosty przepis na takie naleśniki zawiera banalne składniki, ale za to więcej miejsca poświęcę tu na opowiadanie o tym, jak takie naleśniki zrobić krok po kroku.
Przepis na naleśniki z dżemem
Składniki
- Placki naleśnikowe – na przykład 8 sztuk.
- Dżem – może być z różnych owoców, ja polecam dżem truskawkowy, pomarańczowy, z czarnej porzeczki albo powidła śliwkowe (na zdjęciu są naleśniki z dżemem truskawkowym).
- Olej rzepakowy i masło do smażenia.
Naleśniki smażone na maśle
Jak smażyć na maśle naleśniki z dżemem?
Smarujemy jedną połowę placków naleśnikowych niezbyt grubą warstwą dżemu (mniej więcej tak jak na zdjęciu) i składamy naleśniki w trójkąty.
Ważne jest, żeby posmarować naleśniki tuż przed położeniem na patelnię, bo jeżeli zrobiłabyś to dużo wcześniej, to naleśnik za bardzo nasiąknie dżemem.
- Patelnię – najlepiej tę samą, na której smażyłaś placki naleśnikowe – połóż na dużym palniku i ustaw pod nią średni ogień.
- Wlej do niej dwie duże łyżki oleju rzepakowego i dodaj dwie duże łyżki masła.
Poczekaj aż patelnia porządnie się rozgrzeje, ale pilnuj, żeby nie przypalić masła.
- Na rozgrzanej patelni połóż cztery naleśniki z dżemem złożone w trójkąty. Powinny od razu zacząć skwierczeć na patelni – jeżeli tak się nie dzieje, to zwiększ lekko ogień, ale pilnuj cały czas, żeby ich nie przypalić.
- Sprawdzaj często drewnianą łopatką, czy się już dobrze zarumieniły od spodu.
- Jeżeli będą już przysmażone z jednej strony, przewróć je wszystkie drewnianą łopatką (możesz sobie pomóc jeszcze widelcem, nożem lub drugą łopatką). Prawdopodobnie wycieknie z nich trochę soku z dżemu, ale nie przejmuj się tym.
- Smażenie na drugiej stronie powinno trwać krótko, ale intensywnie, czyli naleśniki powinny umiarkowanie skwierczeć, aż do momentu kiedy się dobrze przysmażą.
- Potem szybko je przełóż z patelni na talerz.
Pod żadnym pozorem nie wychodź z kuchni w czasie smażenia naleśników, bo mogą się wtedy przypalić. Samo smażenie na maśle trwa krótko, a ponieważ ogień pod patelnią będzie nieco większy, lepiej mieć go cały czas na oku.
Naleśniki z dżemem smażone na maśle są kaloryczne
Na marginesie mała uwaga: zdaję sobie sprawę z tego, że takie dobrze przysmażone naleśniki nie są zbyt zdrowe i mają dużo kalorii, ale zupełnie się tym nie przejmuję, bo są naprawdę pyszne. Uważam, że raz w miesiącu mogę sobie na nie pozwolić!
Polecane przepisy
- Mój przepis na naleśniki z serem na słodko, również smażone na maśle
- Krokiety z kapustą i grzybami. Farsz na krokiety z kapustą i grzybami. Ciasto na krokiety
- Przepis na andruty czekoladowe. Masa do andrutów — jak zrobić krok po kroku
Dodaj komentarz