Spis treści
Czasem wybuchasz gniewem, ale to nie oznacza, że jesteś z natury agresywna. Bywa, że zazdrościsz koleżance nowej pracy, ale czy to znaczy, że jesteś zazdrośnicą? Skłamiesz szefowi, że się spóźniłaś do pracy, bo były korki, ale Ty zwyczajnie zaspałaś – czy już jesteś kłamczuchą?
Każdemu człowiekowi zdarza się popełniać błędy i zachowywać nieodpowiednio z powodu emocji lub nagłych zdarzeń, ale nie zawsze takie zachowania świadczą o jego negatywnym charakterze lub o jego złych intencjach. Negatywne emocje i uczucia nie są tym samym co negatywne cechy charakteru, chociaż tak samo je nazywamy.
Negatywne cechy charakteru czy negatywne emocje?
Stopniowanie cech charakteru
Kiedy możemy powiedzieć o kimś (albo o sobie), że ma negatywną cechę charakteru? Trudno jest to zmierzyć i wyliczyć, zwłaszcza że takim ocenom towarzyszą emocje, bo określamy kogoś, kto kilka razy źle postąpił lub często źle postępuje. No właśnie: „kilka razy” i „często” – ile to właściwie znaczy?
Myślę, że dobrą metodą na określenie czy ktoś ma jakąś negatywną cechę charakteru, jest wykorzystanie skali, na przykład: od 1 do 10, gdzie w przedziale od 1 do 5 można uznać, że ktoś tylko czasem popełnia pewne błędy lub ulega słabościom pod wpływem emocji czy z zaniedbania, a powyżej 5 można uznać, że ktoś cechuje się negatywną cechą charakteru, która może być u niego stała. Pamiętaj tylko, że takie oceny zawsze będą subiektywne!
Lista negatywnych cech charakteru
Lista cech alfabetycznie
Wypisałam tu blisko 100 negatywnych cech charakteru (podzieliłam je według alfabetu), które mogą być również tylko negatywnymi emocjami lub chwilowymi odczuciami. Na pewno nie ma tu wszystkich negatywnych cech (jeśli chciałabyś coś dodać, napisz w komentarzu):
- Agresywność (agresja), arogancja,
- bezczelność, bezmyślność, bezwolność, bezwstydność (bezwstyd), bezwzględność, brawura, bojaźliwość, beztroska,
- chamstwo, chciwość, chytrość, cynizm,
- duma, despotyzm,
- egocentryzm, egoizm,
- fałszywość (fałsz), fanatyzm,
- gadatliwość, głupota, gnuśność, gwałtowność, grubiaństwo,
- hipokryzja, hałaśliwość, hardość,
- impulsywność,
- kłótliwość, konformizm, kapryśność,
- lekkomyślność, lenistwo, lubieżność,
- łatwowierność, łakomstwo,
- niecierpliwość, nieczułość (brak empatii), niefrasobliwość, nielojalność, nieszczerość, nietolerancja, nieuczciwość, niewierność, naiwność, nikczemność, nietaktowność,
- małostkowość, mściwość,
- obłuda, obojętność, okrucieństwo, opryskliwość, oschłość, oziębłość,
- pogarda, porywczość, próżność, przebiegłość, pycha, pesymizm, pruderia, podłość, podejrzliwość, perfidia,
- rozrzutność, rozwiązłość, roztargnienie,
- skąpstwo, snobizm, samochwalstwo,
- tchórzostwo, tyrania, tupet,
- uległość, upór,
- wścibstwo, wulgarność, wyrachowanie,
- zachłanność, zarozumiałość, zawziętość, zazdrość, zawiść, złośliwość, zrzędliwość, zuchwałość (zuchwalstwo).
O pozytywnych cechach charakteru przeczytasz w innym artykule: Pozytywne cechy charakteru, pozytywne emocje i uczucia. Lista alfabetycznie
Rozpoczęłam już publikację serii artykułów opisujących dokładnie poszczególne negatywne cechy charakteru, w powyższej liście zaznaczyłam i podlinkowałam cechy, o których już możesz przeczytać, jeżeli na nie klikniesz. Opisuję te cechy z perspektywy kobiety, ale oczywiście większość poruszanych spraw i problemów dotyczy również mężczyzn. Wkrótce pojawią się kolejne artykuły na temat nowych cech charakteru.
Cechy charakteru i oceny zachowania
Krytyka, niechęć, hejt
Nie oceniaj ludzi zbyt szybko! Nigdy na pewno nie będziemy mogli stwierdzić, że ktoś ma negatywną cechę charakteru, chyba że bardzo dobrze znamy tego człowieka osobiście.
Jeżeli tylko czytasz o kimś w Internecie czy w prasie albo ktoś Ci tylko o nim opowiadał, to nigdy na takiej podstawie nie oceniaj nikogo źle! Możesz zachować wobec niego ostrożność na wszelki wypadek, ale oceniać go możesz tylko wtedy, kiedy sama osobiście sprawdzisz, jak on się zachowuje w rzeczywistości.
Właśnie: tylko zachowanie i czyny człowieka pokazują nam, jaki on jest naprawdę. To, co mówi, nie musi wcale świadczyć o jego charakterze i osobowości. Jego wygląd, ubranie, sposób mówienia i chodzenia też mogą być mylące, zarówno na plus, jak i na minus.
Ciekawą cechą charakteru (pewnie niektórzy określą ją jako cechę osobowości) jest charyzma. Większość ludzi uznaje tę cechę za pozytywną i pożądaną (niemal każdy chciałby być charyzmatycznym człowiekiem), ja jednak uważam, że w przeważających wypadkach jest to cecha negatywna, a dlaczego tak jest, przeczytasz w kolejnym artykule: Co to jest charyzma? Jakie cechy mają ludzie z charyzmą? Kim jest osoba charyzmatyczna?
ktoś
Można dodać płaczliwość
Caramel Caffee
Wrażliwość może przeszkadzać tej osobie w pójściu dalej, ale to nie wada, raczej pewna cecha, jak flegmatyzm. Zwłaszcza w dzisiejszych oziębłych czasach jest na wagę złota.