Spis treści
Poruszająca i świetnie zrealizowana animacja przeznaczona dla dorosłych i starszych dzieci, którą polecam zwłaszcza wszystkim rodzicom, nauczycielom i wszelkim osobom pracującym z dziećmi. Historia dziewięcioletniego chłopca nazywanego Cukinią jest dramatyczna i chociaż zawiera wiele uproszczeń, to pomysł na opowiedzenie jej z punktu widzenia dziecka dodaje jej autentyczności i sprawia, że pozostaje na długo w pamięci.
Bajka „Nazywam się Cukinia” oprócz walorów dydaktycznych, które uświadamiają nam, że naprawdę nie wszystkie dzieci mają sielskie dzieciństwo, jest także rewelacyjną animacją z perfekcyjnie napisanym scenariuszem i dobrze dobraną muzyką. Podjęcie tematu dzieci osieroconych i pochodzących z rodzin patologicznych i ujęcie go w formie bajki, wydawałoby się próbą dość odważną, ale tutaj twórcy zrealizowali ten pomysł znakomicie.
Opis bajki
Ze względu na szczególny charakter tej bajki, przytoczę pokrótce jej fabułę, jednak samo streszczenie nie odda artyzmu, uroku i sugestywnego przesłania tego filmu, więc polecam jednak wizytę w kinie 🙂
Śmierć matki alkoholiczki i sierociniec
Cukinia był wychowywany przez matkę alkoholiczkę, którą niechcący strącił z drabiny, kiedy chciała go surowo ukarać za nieostrożną zabawę. Matka nie przeżyła upadku i Cukinia został oddany do sierocińca. Zaprzyjaźnił się wcześniej z policjantem Rajmundem, który go często odwiedzał. W sierocińcu przebywało już kilkoro dzieci, tak samo jak Cukinia ciężko doświadczonych przez los.
Poznajemy pokrótce skomplikowaną historię każdego dziecka, co w filmie jest pokazane w sposób bardzo subtelny, ale na tyle jasny, że rozumiemy, dlaczego każde z nich ma emocjonalne problemy i nie zawsze potrafi się odpowiednio zachować. Cukinia na początku nie był zaakceptowany przez kolegów, ale z czasem przyzwyczaił się do ich wad i specyficznego traktowania i w końcu się z nimi zaprzyjaźnił.
Nowa przyjaciółka Kamila
Pewnego dnia do sierocińca została przyjęta dziesięcioletnia Kamila, którą przywiozła antypatyczna i wulgarna ciotka. Kamila i Cukinia zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu, a cała społeczność domu dziecka staje się coraz bardziej zżyta. Niestety sielanka nie trwa długo, ponieważ zła ciotka Kamili chce ją zabrać do siebie, żeby dzięki temu otrzymywać pieniądze z opieki społecznej.
Dzieciaki postanawiają pomóc koleżance i podstępnie dostarczają jej nagrywarkę, na której Kamila może nagrać ciotkę i dzięki temu sąd poznaje prawdziwe oblicze tej kobiety.
Okazuje się, że policjant Rajmund od dawna myślał o adopcji Cukini, ale kiedy zobaczył, jak bardzo jest on przywiązany do Kamili, decyduje się przyjąć do swojego domu ich oboje. Pozostałe dzieci im zazdroszczą, szczególnie przykro jest Simonowi, rudemu krnąbrnemu chłopcu, który bardzo polubił Cukinię.
Cukinia nie chce sprawiać zawodu przyjaciołom i postanawia ich nie opuszczać, Simon jednak wytłumaczył mu, że taka okazja nigdy mu się już nie trafi, bo dorośli nie chcą adoptować starszych dzieci, i żeby nie oglądał się na nikogo, tylko korzystał z szansy, o której marzy każde niekochane i porzucone dziecko…
* Imiona wszystkich bohaterów bajki i ich charakterystykę znajdziesz na stronie dystrybutora: vivarto.pl/nazywam-sie-cukinia.
„Nazywam się Cukinia” (Ma Vie de Courgette) 2016
- Reżyseria Claude Barras
- Produkcja Francja, Szwajcaria 2016 rok
- Gatunek: film animowany dla starszych dzieci, kino familijne
- Czas trwania filmu: 66 minut
Film dla dzieci od ilu lat?
Dystrybutor filmu poleca go dla dzieci od 10 roku życia. Myślę, że może to być właściwe ograniczenie, pod warunkiem, że przygotujemy dziecko na temat, z którym będzie się musiało zmierzyć podczas seansu. Przede wszystkim należy dziecko uprzedzić, że nie jest to typowa rozrywkowa animacja, że opowiada o dzieciach, które mają trudne dzieciństwo i że warto ten film obejrzeć, mimo że więcej w nim wzruszeń niż zabawy.
Film na podstawie książki
Scenariusz filmu powstał na podstawie książki „Autobiographie d’une Courgette” autorstwa francuskiego pisarza Gilles’a Paris’a wydanej we Francji w 2001 roku. Pierwsze polskie wydanie ukazało się w 2007 roku w wydawnictwie Pax pod tytułem „To ja, Matołek”, a najnowsze wydanie tej książki opublikowało Wydawnictwo Świat Książki pod filmowym tytułem „Nazywam się Cukinia” (data wydania: 24 maja 2017).
- Film z polskim dubbingiem.
Polecane bajki i filmy dla dzieci z morałem i edukacyjne
- „Kubo i dwie struny” piękna animowana baśń fantasy dla dzieci
- „Cudowny chłopak” wzruszający film familijny o chłopcu ze zdeformowaną twarzą
- „Siedem minut po północy” film fantasy, dramat obyczajowy o samotnym chłopcu
- „Był sobie pies” komediodramat, film familijny dla dzieci o psie, który po śmierci odradza się w innych psach
- „Kacper i Emma jadą w góry” ciekawy norweski film familijny dla dzieci o wyprawie w góry
Dodaj komentarz