Spis treści
Nauka słówek z języka angielskiego nie jest zbyt łatwa dla kogoś, kto jest z natury leniwy i szybko się nudzi – tak jak ja! Jak każdy język, angielski ma bogate słownictwo i mnóstwo gramatycznych reguł, które trzeba poznać i zapamiętać. Możemy się pocieszyć, że nasz język polski jest uznawany za o wiele trudniejszy od angielskiego, ponieważ należy do języków fleksyjnych (czyli w uproszczeniu, wiele wyrazów odmienianych jest przez liczby, rodzaje i przypadki), a to znaczniej trudniej opanować.
Podstawową trudnością w nauce słówek w języku obcym jest nie tylko zapamiętanie samego słowa i jego znaczenia, ale przede wszystkim umiejętność użycia tego słowa w odpowiedniej sytuacji.
Sposób na naukę angielskiego
Skoro kontekst, w jakim używamy słów, jest najważniejszy, to znaczy, że najlepiej uczyć się ich z wykorzystaniem całych zdań lub dialogów. Wiadomo, że najlepiej nauczyć się języka angielskiego mieszkając dłuższy czas w kraju anglojęzycznym – pod warunkiem, że będziemy mieli kontakt głównie z tubylcami.
A co, jeśli nie mamy możliwości wyjazdu, ani pieniędzy na prywatne lekcje z native speakerem? Jest oczywiście wiele metod, ale tutaj opiszę taki sposób na samodzielną naukę angielskich słówek w domu, który był kiedyś dla mnie zarówno skuteczny, jak i przyjemny.
Skuteczna metoda nauki słówek
Metodę, która okazała się dla mnie skuteczna, odkryłam kilka lat temu podczas ostrego zapalenia oskrzeli. Leżałam wtedy prawie półtora miesiąca w łóżku i szukałam różnych zajęć, żeby nie zwariować. Jednym z nich było szlifowanie angielskiego przy pomocy książek w oryginale. Akurat miałam w domu ilustrowaną biografię Elvisa Presleya i postanowiłam czytać ją bardzo dokładnie – czyli sprawdzałam w słowniku każde słowo, którego nie rozumiałam, albo które wydawało mi się wątpliwe.
Znam na tyle angielski, że byłabym w stanie przeczytać tę biografię ze zrozumieniem bez tak wnikliwego sprawdzania słówek, ale postanowiłam zachowywać się jak tłumaczka tej książki. Chciałam, aby każde zdanie i każdy wyraz był absolutnie jasny. Znaczenie mniej znanych dla mnie słów zapisywałam w notatniku wraz z anielskimi objaśnieniami oraz z fragmentem zdania użytego w książce. Potem uczyłam się tego zdania na pamięć i powtarzałam je co jakiś czas. Kolejnego dnia powtarzałam poprzednie zdania i dodawałam do nich następne.
Zasady nauki angielskich słówek
- Wybierz książkę, która będzie dla Ciebie naprawdę interesująca. Tekst, który będziesz czytała z zaangażowaniem, szybciej zapamiętasz.
- Jednego dnia czytaj najwyżej jeden akapit – czasem wystarczy jedno zdanie z kilkoma trudniejszymi wyrazami.
- Skup się na samym procesie uczenia się, nie spiesz się, żeby skończyć książkę. Znajdź przyjemność w poszukiwaniu jak najlepszego tłumaczenia słówek i zdań.
Warto czytać książki papierowe, a notatki zapisywać ołówkiem lub długopisem w papierowym zeszycie. Pisanie w komputerze jest mniej efektywne, bo wymaga mniejszego skupienia, kontakt z ekranem może rozpraszać. Pisanie ręczne jest wolniejsze i można się wtedy lepiej skupić na opanowaniu znaczenia słówek.
Jeżeli masz poczucie, że jesteś na poziomie średnio-zaawansowanym w nauce, szlifuj angielski z pomocą słownika angielsko-angielskiego (żeby objaśnienia słów i wyrażeń były również w języku angielskim). Jeżeli jesteś na początku nauki języka, sprawdzaj słówka w słowniku angielsko-polskim. Możesz korzystać zarówno ze słownika papierowego, jak i elektronicznego – oczywiście papierowy słownik będzie bardziej angażujący, ale pewnie lepiej korzystać z takiego słownika, który bardziej lubimy.
Nauka czasowników złożonych (phrasal verbs)
Największą trudność wielu osobom sprawiają w języku angielskim phrasal verbs, ponieważ ten sam czasownik może całkowicie zmieniać znaczenie w zależności od dołączonego do niego słowa (najczęściej przyimka). Przykłady takich czasowników: pay off, whip up, embark on, shy away, itd. Przy phrasal verbs nie ma innej możliwości jak tylko nauka słówek w kontekście, więc metoda powolnego czytania książki z dokładnym samodzielnym tłumaczeniem, zapisywanie zdań ze słówkiem, a potem uczenie się na pamięć, może okazać się dla wielu ludzi skuteczna.
Moja metoda nauki słówek wymaga nieco cierpliwości i systematyczności, bo trzeba poświęcić na nią co najmniej pół godziny dziennie – codziennie! To dlatego tak ważne jest, aby wybrać ciekawą i niezbyt długą książkę. Dobrze sprawdzają się biografie znanych postaci, ponieważ jest to literatura faktu i można się łatwo zaangażować w treść – w każdym razie ja się łatwo angażuję. Oczywiście może się zdarzyć, że ta metoda będzie zbyt uciążliwa i lepiej sprawdzą się w Twoim przypadku fiszki lub programy do nauki angielskiego on-line.
Polecane artykuły
- Jakie są sposoby na zapamiętywanie? Sposób na zapamiętanie tekstów i liczb
- Jak mówić i robić dobre wrażenie? Jak pracować nad dykcją? Ćwiczenia dykcji i emisji głosu
- Jak radzić sobie z tremą? Co to jest trema? Jak pokonać stres przed występem? Porady, ćwiczenia
Dodaj komentarz