Spis treści
23 listopada ukazała się książka biograficzna o Marilyn Monroe opisująca jej krótki pobyt w Nowym Jorku. Najsłynniejsza amerykańska gwiazda filmowa lat 50. i 60. XX wieku ukazana jest bardziej prywatnie w barwnie napisanych opowieściach z jej życia, nieco fabularyzowanych, ale opartych na bogatej bibliografii złożonej ze wspomnień, wycinków z gazet oraz licznych książek biograficznych i listów.
Spotkania ze znanymi osobistościami tamtych czasów, ciekawe anegdoty, skomplikowane relacje z mężczyznami, fotografami, reżyserami i producentami – książka odsłania kulisy wielu historii znanych później z doniesień prasowych.
Marilyn Monroe i wizerunek seksownej blondynki
Autorka biografii bardzo życzliwie, niemal z czułością odnosi się do postaci Marilyn Monroe, stara się pokazać ją jako niezwykle wrażliwą, nieprzeciętnie inteligentną i ambitną kobietę, która była niewolnicą wizerunku słodkiej i seksownej kokietki. Nie ukrywa przy tym, że przecież Marilyn sama z premedytacją ten wizerunek stworzyła i pielęgnowała, niemniej jednak narzekanie, że świat traktował ją jak rzecz i słodką cizię, staje się tutaj chwilami paradoksalne.
Fragment z książki „Marilyn na Manhattanie”
Marilyn od początku zdawała sobie sprawę z potęgi wizerunku, od pierwszych zdjęć, do których pozowała jako modelka pod koniec lat czterdziestych. (…) Przez lata studiowała podobizny gwiazd – rozchylone usta, wyskubane brwi i powłóczyste spojrzenie spod półprzymkniętych powiek. Kiedy więc obiektyw zwrócił się w jej stronę była gotowa.
W przeciwieństwie do innych modelek i aktorek Marilyn blisko współpracowała z fotografami, charakteryzatorami i kostiumologami, a co więcej, zwykle to oni uczyli się od niej. Wiedziała, że jej podbródek kiepsko wygląda z boku, lewy profil ma ładniejszy od prawego i meszek na jej brodzie tworzy poświatę, dzięki której twarz zyskuje miękki rysunek a la Greta Garbo. Ćwiczyła wydymanie ust, żeby nie pokazywać dziąseł w uśmiechu. Jeśli nie podobało jej się jakieś zdjęcie, dziurawiła je szpilką do włosów.
Ciekawa biografia i Nowy Jork lat 50. XX wieku
Książka Marilyn na Manhattanie jest nie tylko interesującą biografią legendy kina, ale stanowi też bardzo przystępnie napisaną panoramę pewnej epoki. Nowy Jork lat 50. XX wieku był mekką rozmaitych artystów, słynnych domów mody i fotografów. W historii o Marilyn Monroe przewija się cała plejada znanych gwiazd filmu, muzyki i literatury, z którymi miała częsty kontakt.
Jej ucieczka z Hollywood miała być odskocznią, odpoczynkiem od bezdusznej komercyjnej machiny świata filmu, ale pobyt na Manhattanie wcale nie był pozbawiony towarzyskiego blichtru, tyle tylko, że był on bardziej „artystyczny” i nie trzeba było się tłumaczyć z każdego kroku właścicielom filmowych wytwórni. Marilyn Monroe pokazana prywatnie może wielu zaskoczyć, zwłaszcza informacja o tym, że w domowych pieleszach miała skłonność do niechlujstwa, i że pomimo znacznych już wtedy możliwości finansowych, nie umiała się porządnie ubrać…
* Elizabeth Winder, Marilyn na Manhattanie. Najradośniejszy rok życia (Marilyn in Manhattan: Her Year of Joy), tłumaczenie Katarzyna Makaruk, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017
Polecane biografie sławnych aktorek
- Greta Garbo kobieta sfinks, zimny płomień Szwecji. Biografia, ciekawostki
- Sophia Loren. Autobiografia najpiękniejszej kobiety świata, ciekawostki
- Audrey Hepburn matka i gospodyni Luca Dotti „Audrey w domu”. Biografia
- „Seksbomby PRL-u” – ciekawe biografie gwiazd polskiego kina
- Anna Dymna, kobieta-anioł i najpiękniejsza polska aktorka. Biografia
Dodaj komentarz