Spis treści
Wizażystki, stylistki, właścicielki salonów piękności i sklepów z kosmetykami – przeczytajcie to koniecznie, bo to o Waszych klientkach. A co my, klientki mamy z tej informacji? A na przykład to, że jeżeli nie robisz pełnego make-upu i rzadko wykorzystujesz wszystkie dostępne rodzaje kosmetyków, to nie jesteś jedyna. Ba! To znaczy, że należysz do większości.
Najczęściej wybieramy sobie kilka rodzajów kosmetyków, żeby zrobić makijaż na co dzień, a czas, jaki na to poświęcamy, to tylko 10 do 20 minut! Zobaczcie grafikę i wyliczenie w punktach badań, które zostały niedawno przeprowadzone:
Makijaż na co dzień wykonuje połowa Polek
- Prawie codziennie (czyli 52%) malują się kobiety z miast zajmujące się pracą umysłową, w wieku od 25 do 34 lat – Pewnie chodzi o to, że malujemy się do biura.
- Żadnego makijażu nie robi aż 16% Polek! To kobiety niepracujące, w wieku 35-50 lat…
- Codzienny makijaż zajmuje Polkom ok. 10 minut (56%) lub do 20 minut (34%). Więcej niż 20 minut dziennie poświęca 7% z nas.
Jaki kosmetyk używany jest przez nas najczęściej? Tusz do rzęs! I tu mamy absolutną większość, bo aż 91% kobiet.
- Za tuszem do rzęs podążają: podkład (61%), puder (sprasowany i sypki – 56%) oraz kredki do oczu i eyeliner (52%), cienie do powiek (47%), pomadka do ust (44%) i błyszczyk (43%).
- Korektor i róż do policzków stosuje co trzecia Polka, a co czwarta (czyli 25%) – krem ujednolicający skórę (tzw. kremy BB, kremy CC) i kredkę do brwi.
- Najrzadziej wybieramy bazy pod makijaż, rozświetlacze i bronzery (mniej niż 20%).
Trzy czwarte malujących się Polek nie wykonuje makijażu w czasie choroby (74%) lub kiedy nie wychodzi z domu (71%) – to przecież oczywiste! Chociaż ja czasem się maluję, nawet jeżeli nie wychodzę z domu, a to oznacza, że jestem w mniejszości.
- Co trzecia Polka nie maluje się także, kiedy wychodzi na szybkie zakupy, wykonuje aktywności fizyczne oraz przebywa na urlopie. 22% badanych nie maluje się, kiedy są już spóźnione…
Pierwszy makijaż w życiu
- Po raz pierwszy malujemy się między 14 a 17 rokiem życia (38%).
- 17% po raz pierwszy umalowało przed ukończeniem 14 lat
- 9% wszystkich kobiet deklaruje, że pierwszy makijaż wykonały po ukończeniu 18 lat – to niemożliwe, jakim cudem?!
- Co trzecia badana Polka nie potrafiła sobie przypomnieć, w jakim wieku umalowała się po raz pierwszy – pewnie dlatego, że malowanie stało się nas naturalne, jak oddychanie 🙂
Gdzie, kiedy i po co robimy makijaż?
- Połowa Polek (47%) wykonuje makijaż w domu – najczęściej w łazience (32%) – a niby gdzie mamy się malować?
22% badanych maluje się w pracy lub szkole (nie!), a 6% w trakcie dojazdu do szkoły i pracy, czyli w samochodzie lub komunikacji miejskiej – to te artystki, które potem są bohaterkami na YouToubie i Demotywatorach 😀
- Po co się malujemy? Żeby czuć się pewniej (56%), wyglądać atrakcyjniej (55%) oraz aby ukryć mankamenty urody (54%).
- 43% badanych kobiet makijażem chce podkreślić swój wygląd – tylko tyle?
- Co 10. badana chce dzięki niemu wyglądać poważniej!
- I na koniec: 6% z nas stosuje makijaż, żeby wyglądać młodziej.
Szkoda tylko, że to badanie było przeprowadzone na tak szerokiej grupie wiekowej (od 15 do 50 lat), bo przecież inaczej robią makijaż nastolatki inaczej 20, 30-latki, a jeszcze inaczej kobiety po czterdziestce.
Takie zestawienie może być ciekawe i coś nam powiedzieć o przyzwyczajeniach kobiet, a dodatkowo możemy pozbyć się kompleksów, że np. nie malujemy się dostatecznie często 🙂
Po co nam takie badania?
Takie badania nie zawsze są miarodajne, ale i tak mogą być całkiem niezłym materiałem poglądowym dla firm kosmetycznych, blogerek urodowych, magazynów kobiecych i sklepów drogeryjnych, chociaż grupa 453 osób, która w nim wzięła udział, jest stanowczo zbyt mała.
Myślę, że wynik prawie 50% kobiet i dziewczyn, które robią makijaż codziennie, jest całkiem pozytywny, ponieważ oznacza, że wcale nie jesteśmy aż tak przywiązane do upiększania swojej twarzy kosmetykami kolorowymi, więc nie jest z nami aż tak źle. Oczywiście ja nic nie mam przeciwko kosmetykom! Uważam jednak, że czasem dla psychicznej równowagi powinnyśmy wyjść z domu bez makijażu.
Badanie przeprowadzono w dniach: 20-21.08.2014 (w ramach IQS 96 – Omnibus online) techniką CAWI (Computer Assisted Web Interview) metodą Real Time Sampling (emisja ankiet na stronach internetowych). W badaniu ogółem wzięły udział N=453 Polki w wieku 15 – 50. © IIBR – Grupa IQS, wrzesień 2014.
Dodaj komentarz