Spis treści
Delikatna, krucha, z drobnymi ustami i wielkimi oczami, które potrafiły wyrazić każdy nastrój, ból, rozpacz i wielką radość. Aktorka ekspresyjna, żywiołowa, totalna. Dla dobrego ujęcia mogła poświęcić nawet swoje zdrowie, w najtrudniejszych scenach występowała bez dublerek. Jej kariera narodziła się razem z kinem – pierwszy raz zagrała mały epizod filmowy, kiedy miała 6 lat, a było to w roku 1899!
Lillian Gish – pierwsza dama amerykańskiego kina
Niewysoka, filigranowa blondynka z ogromną siłą wyrazu, bardzo długo była aktywna zawodowo – ostatnią główną rolę zagrała, kiedy miała 93 lata w „Sierpniowych wielorybach” i była to rola wybitna. Żyła 99 lat, a ponad 80 lat pracowała przed kamerą, to absolutny rekord. Amerykanie uważają ją za aktorkę narodową, do dziś ma swoich wielbicieli, chociaż umarła w 1993 roku.
Swoje największe role zagrała jako aktorka kina niemego. Pomimo drobnej budowy i niewinnej powierzchowności, miała niebywały temperament, a to w niemym kinie było wielkim atutem. Grała przeważnie niewinne, nieszczęśliwe dziewczyny, które zmagały się z okrutnym światem i niewdzięcznymi ludźmi.
Chociaż jej role były często konwencjonalne, to ona potrafiła je doskonale wykorzystać, żeby pokazać swój aktorski talent. Nie oszczędzała się na planie, była żywiołowa i bardzo odważna. W czasie kręcenia filmu „Męczennica miłości” (1920) kilka godzin leżała na krze lodowej dryfującej po rzece, z jedną ręką zanurzoną w lodowatej wodzie.
Singielka z wyboru
Tak, mamy tu kolejną (po Grecie Garbo) klasyczną, zagorzałą singielkę. Lillian Gish była naprawdę piękna (zobacz filmy pod artykułem), miała wiele propozycji matrymonialnych, ale postanowiła nigdy nie wychodzić za mąż i poświęcić swoje życie wyłącznie aktorstwu. Uważała, że żona i matka ma tak dużo obowiązków, że gdyby ona chciała im wszystkim sprostać, nie mogłaby zostać dobrą aktorką i nie odniosłaby takich sukcesów. Za to z oddaniem opiekowała się matką i siostrą Dorothy, która też była aktorką (zagrały razem w wielu filmach).
Wszechstronnie utalentowana aktorka
Lillian Gish nie ukończyła żadnej szkoły aktorskiej, miała trudne dzieciństwo (ojciec alkoholik wcześnie opuścił rodzinę), ale przewrotny los sprawił, że sąsiadka jej mamy była aktorką i zabrała pewnego razu małą Lilian na casting do filmu. Tak to się zaczęło. A potem spotkała jeszcze na swojej drodze wielkiego reżysera i producenta Davida W. Griffitha, który zrobił z niej największą gwiazdę amerykańskiego kina – najpierw kina niemego, a później dźwiękowego.
Okazało się, że Lillian Gish bez problemów dostosowała się do filmów „mówionych”. Wielu „niemych” aktorów musiało się wtedy pożegnać z branżą filmową, ale ona kontynuowała swoją karierę jeszcze przez następne kilkadziesiąt lat!
W 1971 roku otrzymała Oscara za całokształt swojej twórczości, miała wtedy 78 lat, ale jej wystąpienie na ceremonii rozdania Nagród Akademii Filmowej było wspaniałe. Pokazała klasę, mądrość i przede wszystkim bardzo pięknie wyglądała – aż trudno w to uwierzyć (film z tej ceremonii można znaleźć na YouTube).
Fakty
- Prawdziwe nazwisko: Lillian Diana de Guiche
- Data i miejsce urodzenia: 14 października 1893, Springfield, Ohio
- Data i miejsce śmierci: 27 lutego 1993, Nowy York
Najważniejsze filmy
Filmy nieme
- 1912 – Niewidzialny wróg / An Unseen Enemy
- 1915 – Narodziny narodu / The Birth of a Nation
- 1916 – Nietolerancja / Intolerance: Love’s Struggle Through the Ages
- 1919 – Złamana Lilia / Broken Blossoms or The Yellow Man and the Girl
- 1920 – Męczennica miłości / Way Down East
- 1921 – Dwie sieroty / Orphans of the Storm
- 1924 – Romola
- 1926 – Szkarłatna Litera / The Scarlet Letter
- 1928 – Wicher / The Wind
Filmy dźwiękowe
- 1946 – Pojedynek w słońcu / Duel in the Sun
- 1953 – Noc myśliwego / The Night of the Hunter
- 1960 – Nie do przebaczenia / The Unforgiven
- 1967 – Haiti – wyspa przeklęta / The Comedians
- 1987 – Sierpniowe wieloryby / The Whales of August
Biografie amerykańskich aktorek filmowych
- „Marilyn na Manhattanie” ciekawa biografia Marilyn Monroe, słynnej gwiazdy Hollywood. Książka
- Greta Garbo kobieta sfinks, zimny płomień Szwecji. Biografia, ciekawostki
- Elizabeth Taylor, aktorka o fioletowych oczach. Richard Burton i „Kleopatra”. Biografia, ciekawostki
- Rita Hayworth: Gilda, nieszczęśliwa bogini Hollywood. Aktorka amerykańska, biografia
Dodaj komentarz