Spis treści
Przyczyny stresu u kobiety różnią się nieco od przyczyn stresu u mężczyzny. Oczywiście wszyscy stresujemy się brakiem pieniędzy, pracą (lub jej brakiem), problemami w związkach albo z dziećmi czy kłopotami w szkole, jednak już tylko kobiety zamartwiają się szczególnie swoim wyglądem zewnętrznym i obowiązkami domowymi. Mężczyźni w przeważającej części spychają te sprawy na drugi plan.
W tym artykule skupię się jednak na mniej oczywistych przyczynach stresu u kobiety, o których mogłabyś nawet nie pomyśleć, w dodatku może się okazać, że zlikwidowanie niektórych z wymienionych przeze mnie źródeł stresu może być całkiem proste. Czasem wystarczy tylko uświadomienie sobie, co jest przyczyną stresu, czasem trzeba będzie wziąć się zwyczajnie do roboty, a w innych przypadkach będziesz musiała opracować sobie nową strategię naprawy własnego życia i spróbować ją wdrożyć.
Jakie mogą być przyczyny stresu u kobiety? Lista i wskazówki
Zaniedbanie własnego wyglądu
Mówisz, że nie zależy Ci na dobrym wyglądzie na co dzień? Że nie zastanawiasz się, nad tym czy jesteś dziś dobrze uczesana, czy masz czyste włosy, zadbane paznokcie u rąk i u stóp? Że niekoniecznie musisz mieć codziennie czyste, świeże ubrania? Może nawet powiesz, że nie szkodzi, że coś tam się lekko pruje, że jest pod pachą drobna dziurka, naderwana kieszeń przy kurtce, poplamiona torebka, a w niej makabryczny bałagan?
Możliwe, że nie przywiązujesz wagi do takich drobiazgów, ale podświadomie odczuwasz dyskomfort, masz w głowie to, co zaniedbałaś w swoim wyglądzie i – chcesz, czy nie – stresujesz się tym, chociaż możesz nie zdawać sobie z tego sprawy.
Niezadbanie powoduje u kobiety obniżone poczucie własnej wartości, a to już jest wystarczający powód do stresu, prawda?
Bałagan w domu
No cóż, to zła wiadomość dla niektórych, ale naprawdę bałagan w domu może być podświadomą przyczyną stresu. Niby drobna sprawa, ale bałagan jest takim „kamieniem”, który zalega w Twojej głowie, uciska, Ty odsuwasz w czasie jego usunięcie i myślisz „może jutro” albo „w najbliższy weekend naprawdę zrobię porządki”.
A pamiętasz jakie uczucie towarzyszy Ci, kiedy coś uporządkujesz albo wyczyścisz? Radość i satysfakcja!
Zaległości w zobowiązaniach
Przecież wiesz, że to Cię stresuje, ale mimo to odkładasz realizację obowiązków i zobowiązań wobec innych na później, a to jest kolejna „kula stresu” u nogi, którą możesz usunąć, kiedy tylko weźmiesz się do roboty. Ludzie pracowici, sumienni i obowiązkowi mają mniej stresów i więcej satysfakcji w życiu (o ile nie są pracoholikami).
Niewiedza i brak kompetencji
Ten problem dotyczy zarówno niewiedzy w sprawach związanych z organizacją życia codziennego, jak i braku wystarczających kompetencji w zawodzie, który się wykonuje.
Tak czy inaczej – musisz się dokształcać (zacznij od wyszukiwania informacji w Internecie!) i być na bieżąco w tym co się dzieje w Twojej branży. Im więcej jest rzeczy, z którymi sobie na co dzień nie radzisz i musisz o nie pytać innych ludzi albo prosić ich o pomoc, tym bardziej czujesz się zestresowana i zagubiona.
Brak miłości i przyjaciół
Najcenniejsi w Twoim życiu są ludzie, którzy Cię kochają i na których możesz polegać. Nawet po najbardziej stresującym dniu, kiedy wrócisz już do domu, a tam czeka na Ciebie ukochana osoba, przyjaciel, albo chociaż pies czy kot – wtedy stres automatycznie staje się mniejszy, a zewnętrzne problemy się oddalają.
Jeżeli jesteś samotną kobietą, to mam nadzieję, że masz przynajmniej kogoś, do kogo możesz zadzwonić i wyżalić się, kiedy masz akurat zły dzień.
Poczucie braku perspektyw
Mówi się, że żeby być szczęśliwym, trzeba umieć żyć teraźniejszością. To jest oczywiście prawda, ale jeżeli Twojej teraźniejszości nie towarzyszy przynajmniej ogólny zarys planów na przyszłość, to może to być powodem silnej frustracji.
Brak pasji i własnych spraw
Jeżeli swoje życie poświęcasz tylko na pracę i sprawy domowe, nie próbujesz nawet wygospodarować sobie chwili, w której regularnie robisz coś wyłącznie dla siebie. To może być hobby, ale to mogą być inne formy spędzania wolnego czasu, na które masz wpływ wyłącznie Ty – warto o tym pomyśleć.
Wrażenie braku kontroli nad własnym życiem
Wieloletnie, silne uzależnienie od innych – w związku, w pracy, w domu, w szkole – może być przyczyną długotrwałego stresu, który bardzo trudno pokonać prostymi metodami. Poczucie braku kontroli nad własnym życiem jest wyjątkowo stresujące, a na dodatek ciężko jest nam przyznać się do tego przed innymi ludźmi, że ktoś nas sobie tak podporządkował, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie podejmować decyzji i odczuwamy strach przed sprzeciwieniem się osobie, która nas kontroluje.
Często ratunkiem na taką sytuację może być jedynie pomoc specjalisty psychologa, psychiatry albo terapeuty.
Ale czasem wystarczy tylko uświadomienie sobie, że w Twoim życiu taki problem występuje. W takiej sytuacji powinnaś rozważyć, w jaki sposób odzyskać niezależność, czym ta niezależność mogłaby dla Ciebie być i jak będzie wyglądało Twoje życie, kiedy będziesz niezależną kobietą.
Poczucie braku akceptacji
Bez akceptacji otoczenia, osób bliskich, kolegów w pracy i szefów będziemy zawsze nieszczęśliwe, każdy człowiek tak ma. Często jednak zapominamy, że nie powinno nam zależeć na tym, żeby akceptowali nas absolutnie wszyscy. Tak naprawdę najważniejsze są dla nas osoby bliskie, rodzina i przyjaciele, reszta świata nie jest taka ważna!
Nawet w pracy nie musimy nieustannie zabiegać o to, żeby wszyscy nas doceniali, bo warunki pracy w polskich firmach bywają różne. Przeważnie nie są to miejsca przyjazne ludziom, a szefowie z założenia nie chwalą swoich pracowników, żeby im przypadkiem za dużo nie płacić, więc po prostu wykonuj swoją robotę najlepiej, jak potrafisz i zadbaj, żeby efekty Twojej pracy zostały zauważone.
To już wszystkie przyczyny stresu, które dziś przemyślałam, pewnie dołożyłabyś kilka swoich przykładów. Większy i mniejszy stres ciągle towarzyszy naszemu życiu i od niego nie uciekniemy, ale możemy próbować sobie z nim radzić, zwłaszcza w przypadkach, gdzie do stresu doprowadza nas zwykłe lenistwo.
Dodaj komentarz