Spis treści
Podaję prosty przepis na pyszny omlet z boczkiem, z samymi jajkami na słono (bez mąki i bez mleka), któremu smak nadają pomidory i szczypiorek. Taki omlet jest idealny na pożywne i zdrowe śniadanie, ale też może być daniem obiadowym (ja wolę jeść takie kaloryczne potrawy raczej po godzinie 11.00). Sama możesz być zachwycona połączeniem tych składników, a Twój partner ozłoci Cię, jeżeli zaserwujesz mu takie śniadanie.
Ważnym elementem w przypadku robienia omletów jest patelnia – powinna być dość duża (22-24 cm średnicy) i powinna mieć dopasowaną, szczelną pokrywkę, najlepiej szklaną i z wentylem. Istotne też jest to, żeby składniki na omlet i naczynia były dokładnie osuszone. Krople wody mogą być często przyczyną nieudanych potraw z jajek. A teraz już podaję przepis na omlet:
Jak zrobić pyszny omlet z boczkiem
Z pomidorami i szczypiorkiem, z samych jajek
Składniki na omlet
- 3 jajka,
- 1 duży pomidor – pomidor dojrzały, ale raczej twardy,
- 4 plasterki chudego boczku – boczek parzony lub gotowany,
- szczypiorek – 1 mała wiązka lub pół większej,
- masło – ok. 1 duża łyżka,
- sól i pieprz.
Jak zrobić prosty omlet z jajek krok po kroku
- Plastry boczku podsmaż na patelni teflonowej lub ceramicznej – boczek podsmażamy bez tłuszczu, na małym ogniu, z obu stron, chodzi o to, by lekko się skurczył i delikatnie przysmażył.
- Podsmażone plasterki boczku zdejmij z patelni, połóż je na talerzu i na razie odstaw na bok
- Umyj dobrze pomidor w gorącej bieżącej wodzie i pokrój go w okrągłe plasterki grubości ok. 2 milimetry (nie mogą być zbyt cienkie, bo się rozlecą na patelni). Dobrze by było, gdyby pomidor był dość jędrny i niezbyt wodnisty. Zobacz na zdjęciu, o jaki rodzaj pomidora mi chodzi.
- Przygotuj szczypiorek. Umyj całą wiązkę, jeżeli jest nieduża lub pół wiązki jeżeli jest większa. Osusz szczypiorek papierowymi ręcznikami i pokrój go ostrym nożem dość drobno. Odłóż go na bok.
Smażenie pomidorów do omletu
Weź dużą patelnię teflonową lub ceramiczną – o średnicy dna ok. 22-23 cm. Koniecznie musisz mieć pokrywkę szczelnie przykrywającą tę patelnię, pokrywka może mieć wentyl (najlepiej sprawdzają się szklane pokrywki z wentylami, bo wtedy będziesz widziała, jak przebiega proces smażenia omletu).
Jak chcesz użyć tej samej patelni, na której podsmażałaś boczek, to wcześniej dokładnie ją umyj i osusz – jeżeli tego nie zrobisz, to omlet przywrze do patelni i będziesz miała trudności z przełożeniem go na talerz.
- Patelnię postaw na gazie o największej średnicy, ale na zmniejszonym ogniu.
- Połóż na patelni masło, poczekaj, aż się roztopi i przechylając patelnię, rozprowadź tłuszcz po całym dnie.
- Połóż na patelnię plastry pomidorów, tak żeby zmieściło się ich jak najwięcej, ale żeby leżały oddzielnie.
- Posól je i dodaj pieprz.
Pomidory powinny się lekko podsmażyć na patelni – tylko z jednej strony, bo przy przewracaniu mogłyby się rozpaść.
Smaż pomidory na małym ogniu (bez pokrywki) aż do momentu gdy zaczną solidnie skwierczeć i zacznie parować z nich woda. Będzie to trwało od 3 do 6 minut – nie da się tego przyspieszyć, zwiększając ogień pod patelnią, bo wtedy pomidory mogą się przypalić.
Przygotowanie jajek do omletu
- W czasie smażenia pomidorów wbij trzy całe jajka do miski i rozbij je dość dokładnie ręcznym ubijakiem (do momentu aż na powierzchni pojawi się piana).
Ja nie dodaję soli i pieprzu do jajek, ponieważ wystarcza mi posolenie i popieprzenie pomidorów, no i boczek też jest trochę słony, ale jeżeli lubisz bardziej słone potrawy, to posól też jajka. Taka uwaga: solone jajka zmieniają kolor, więc omlet lub jajecznica nie są już wtedy takie żółte, dodatek pieprzu też przyciemnia ich kolor, więc ja wolę dosolić i dopieprzyć już na talerzu – zresztą przyprawianie jest zawsze kwestą gustu i smaku.
Smażenie omletu na patelni
A więc mamy już bulgoczące pomidory na patelni (nie odparowuj całej wody z pomidorów, bo się przykleją do patelni), przygotowany podsmażony boczek, pokrojoną drobno pietruszkę i ubite lekko jajka.
- Na pomidorach układamy plasterki boczku, oblewamy boczek i pomidory jajkami (w miarę równo) i od razu posypujemy całość szczypiorkiem. Szybko przykrywamy wszystko szczelną pokrywką z wentylem.
Smażysz omlet około 10-15 minut – cały czas na niewielkim ogniu. Jeżeli na pokrywce zbierze się woda, możesz energicznie zdjąć pokrywkę w czasie smażenia i zlać z niej wodę do zlewu, ale potem szybko ponownie przykryj patelnię.
Omlet będzie gotowy, jeżeli jajka na pomidorach będą już ścięte. Jajka powinny też nieco się pofałdować na patelni (potem to pofałdowanie opadnie).
Jak już stwierdzisz, że omlet z jajek jest gotowy, wyłącz gaz, zdejmij pokrywkę i drewnianą lub plastikową łopatką delikatnie oddziel brzegi omleta od patelni i sprawdź, czy jego spód nie przywarł – jeżeli tak, to spróbuj delikatnie łopatką go oddzielić od dna. Kiedy omlet będzie się ruszał swobodnie po patelni, możesz go zsunąć na talerz. Taki omlet można jeść z chlebem albo bez (ja wolę bez chleba). Smacznego 🙂
Poczytaj inne moje przepisy, w których oprócz składników i procesu przygotowania potraw podaję czasem dodatkowe wskazówki, na przykład jak zrobić lemoniadę z cytryny albo jak zrobić ciasto na naleśniki.
Polecany przepis
- Przepis na naleśniki z serem na słodko. Jak smażyć naleśniki z białym serem, dobre i chrupiące
Dodaj komentarz