Spis treści
Zaszłaś w ciążę z przypadkowym facetem albo masz romans z żonatym, dużo młodszym lub kimś dużo starszym. Spotykasz się z najlepszym przyjacielem swoich rodziców, z księdzem, z nauczycielem, z szefem lub tylko kolegą z pracy, ale wiesz, że kiedy wszyscy dowiedzą się, to będzie skandal i kompromitacja!
Umierasz ze strachu, nie wiesz co robić i chowasz się po kątach. Masz świadomość, że sprawa i tak wcześniej czy później wyjdzie na jaw, ale modlisz się, żeby zdarzył się cud, żeby to się jakoś się samo rozwiązało albo, żebyś chociaż wyleciała w kosmos! Uciekasz od konfrontacji z problemem i masz nadzieję, że uda się odwlec jego ujawnienie. Zanim rozwinę temat ratowania wizerunku, mam ważną uwagę:
Jeżeli Twoja „skandaliczna” sytuacja jest tymczasowa i nie stanowi zagrożenia dla Twojego (lub innych osób) zdrowia i życia, to możesz rozważyć czy faktycznie nie lepiej by było nie eksponować jej na światło dzienne – jeżeli oczywiście masz szansę taką tajemnicę zachować.
Dotyczyć to może np. romansu z szefem lub/i z żonatym facetem. Nie oceniam tu teraz moralnej strony takiej przygody – ten artykuł ma tylko doradzić kobietom, które znalazły się w tarapatach i boją się kompromitacji.
Jak zachować twarz w obliczu skandalu?
Kryzysy wizerunkowe nie dotyczą tylko firm, gwiazd czy osób publicznych, one mogą spotkać każdą z nas, bo życie płata nam czasem złośliwe figle, „serce nie sługa”, no i niektóre z nas bywają lekkomyślne. Warto zawczasu zapoznać się z klasycznymi procedurami stosowanymi w sytuacjach kryzysowych od lat wykorzystywanymi w działaniach public relations. Stosowanie się do nich bywa trudne, a czasem wręcz bolesne, ale skoro te procedury są sprawdzone przez gwiazdy i wielkie korporacje, może warto by było przynajmniej je rozważyć.
Kontroluj sytuację
Ty powinnaś mieć kontrolę nad „polityką informacyjną” dotyczącą Twojej sprawy. Uważaj, żeby plotki na Twój temat nie rozprzestrzeniały się poza Twoją wiedzą, a jeżeli wyczujesz, że to się już dzieje, jak najszybciej sama zacznij informować odpowiednie osoby o zaistniałej sytuacji w taki sposób, żeby przekonać innych, że to jest dla Ciebie problem, a nie czysta rozrywka.
Nic tak nie wkurza ludzi, jak bezczelna radość i brawura, a poprzez tego typu skandal możesz być tak odbierana. Czyli pokaż, że jesteś w tarapatach, że chcesz tak rozwiązać ten problem, żeby nikogo nie urazić i że jest Ci naprawdę przykro. Zacznij od informowania ludzi najbardziej Ci życzliwych i nie omijaj rodziny (chyba że masz z nią bardzo złe relacje).
Rodzina może się okazać najbardziej pomocna w obliczu skandalu, bo znajomi, koleżanki i koledzy z pracy czy ze szkoły mogą mieć dzięki Tobie okazję do ożywionych dyskusji i plotek. W sytuacji kryzysowej potrzebna Ci będzie grupa wsparcia złożona z osób przyjaznych i rozsądnych – przemyśl dokładnie, kto do niej może należeć, a kto na pewno się od Ciebie odwróci.
Przygotuj informację o skandalu
A potem ją odpowiednio rozpowszechnij albo zachowaj dla siebie!
Na początku przygotuj sobie w punktach wszystkie istotne informacje o całej sprawie i podziel te informacje na dwie grupy:
- Informacje drażliwe, najbardziej skandaliczne i kompromitujące, o których lepiej nie wspominać zbyt szczegółowo (np. seks w pracy)
- Informacje najmniej drażliwe i stawiające Cię w lepszym (albo chociaż niezbyt negatywnym) świetle.
Najlepszą metodą na ocenienie, które informacje należą do której grupy, jest metoda empatii: postaw się w roli np. Twoich znajomych i zastanów się jakie informacje albo jakie usprawiedliwienie Ty byś na ich miejscu potraktowała łagodniej.
Możesz też sobie wyobrazić, że w podobnej do Twojej sytuacji znalazła się Twoja koleżanka i zastanów się, jak Ty byś wtedy zareagowała i co mogłoby sprawić, żeby Twoje emocje opadły. Ja polecam zdecydowanie pokorną postawę (ale z podniesioną głową!) i przyznanie się do popełnienia błędu. I nie ubieraj się w tym czasie w wyzywające i seksowne ciuchy, zrezygnuj też ze szpilek i z mocnego makijażu.
Osoby, które powinnaś powiadomić o sprawie
Najbliższa rodzina – mąż, partner, rodzice, rodzeństwo.
Twój przełożony.
Przełożonych poinformuj tylko wtedy, kiedy akcja dzieje się w pracy i grozi Ci napiętnowanie przez współpracowników lub kontrahentów. Ale jeżeli masz akurat z Twoim szefem romans, który z jakiegoś powodu został ujawniony, to musisz z nim uzgodnić strategię, pamiętaj tylko, że on będzie bardziej ratował swoją własną twarz, a Twoja reputacja nie będzie dla niego taka ważna.
Taki problem jest wyjątkowo trudny do opanowania, zwłaszcza jeżeli jesteś nieśmiała i nieodporna na zawiść otoczenia. Jeżeli jesteś sprytna, odważna i potrafisz nie przejmować się innymi, bo odnosisz z powodu tej sytuacji jakieś korzyści, no to nie potrzebujesz niczyjej rady…
Twój wychowawca lub dyrektor szkoły.
Jeżeli jeszcze się uczysz. Wcześniej poinformuj o tym rodziców i z nimi ustal, w jaki sposób przekazać informację.
Wiem, że będziesz odczuwała strach lub złość i bunt wobec otoczenia, będziesz chciała zamknąć się w mysiej dziurze z nadzieją, że sprawy ułożą się bez Twojego udziału. Tak, ułożą się, ale w sposób, który może być dla Ciebie katastrofalny, możesz w tym środowisku zupełnie stracić twarz tylko z tego powodu, że zamknęłaś się w sobie i nie chciałaś nikomu mówić o całej sprawie.
Osobista konfrontacja z ludźmi
Osobista konfrontacja z ludźmi i rzeczowe przedstawienie problemu jest kluczowe w sytuacjach kryzysowych. Nie sprawi to, że problem zniknie, ale jego oddźwięk będzie łagodniejszy. Wrogowie powiedzą może – Jak mogłaś to zrobić, ty wywłoko! (albo coś w tym rodzaju), ale jeżeli Twoją odpowiedzią będzie: – Tak, to mój błąd i jest mi przykro. – wtedy agresja otoczenia lekko opadnie.
Jeżeli na takie odzywki zareagujesz agresywnie lub będziesz podawała pokrętne tłumaczenia, doprowadzisz tylko do rozdmuchania sprawy i będzie się ona dłużej ciągnęła. Poza tym, jeżeli ludzie nie otrzymają pewnej dawki informacji na sensacyjny temat, to sami sobie wymyślą różne szczegóły i powstanie mnóstwo plotek, które ciężko będzie odkręcić.
Unikaj emocjonalnych wypowiedzi
Unikaj bezwzględnie emocjonalnych wypowiedzi, zwłaszcza w mediach społecznościowych i w e-mailach! Złośliwi ludzie mogą chcieć wykorzystać je przeciwko Tobie albo dla własnej rozrywki. Albo omijaj Facebooka, Twittera i inne społecznościówki szerokim łukiem w okresie Twojego kryzysu wizerunkowego albo zaglądaj do nich i wpisuj tam rzeczowe i bardzo krótkie informacje, ale koniecznie skonsultuj wcześniej te teksty z kimś rozsądnym i życzliwym. Ty możesz nie mieć dystansu do tego, co piszesz i mówisz, dlatego potrzebna jest tu taka ostrożność.
No cóż, to chyba najważniejsze metody na zachowanie twarzy kobiety w życiowych tarapatach. Nie życzę Ci, żebyś musiała skorzystać kiedyś z tych porad, ale możesz je również wykorzystać do doradzania swoim koleżankom i kolegom czy osobom z rodziny, które będą potrzebowały pomocy.
Polecane artykuły
- Jak kreować swój wizerunek? Kształtowanie wizerunku osoby, kreowanie siebie
- Odczuwam lęk przed ośmieszeniem. Boję się kompromitacji. Co robić?
- Co to jest wizerunek osoby? Definicja wizerunku, znaczenie, rodzaje, cechy osobistego wizerunku
- Wizerunek kobiety w reklamie, w sieci, mediach społecznościowych a nasze przekonania
Dodaj komentarz