Spis treści
Przyjmowanie gości w swoim domu lub w mieszkaniu bywa stresujące. Chcemy dobrze wypaść jako gospodarze, obawiamy się oceny naszego stylu życia i nie wiemy, czy sprostamy oczekiwaniom naszych gości. Tylko nieliczni w ogóle się nie przejmują i nie wykonują żadnych prac w domu przed przyjściem gościa. Większość ludzi jednak stara się przynajmniej z grubsza posprzątać mieszkanie, żeby nie leżała na wierzchu bielizna i żeby było mniej więcej czysto. Nie jestem zwolenniczką pucowania całego mieszkania przed każdą wizytą znajomych i sama raczej tego nie robię, jednak niektóre sprawy wydają mi się niezbędne do ogarnięcia, wcale nie dlatego, żeby dobrze wypaść w oczach gości, ale żeby nie czuli dyskomfortu podczas pobytu u nas.
Gość zatrzasnął się w toalecie!
Kiedyś moją Mamę odwiedziła koleżanka z mężem. Wychodzili późnym wieczorem, kiedy ubierali się w przedpokoju, jej mąż stwierdził, że wstąpi na chwilę do toalety. Po kilku minutach chciał wyjść, ale zacięła się klamka w drzwiach i nie było żadnej możliwości, żeby ją naprawić. Mąż był ogarnięty w sprawach technicznych, ale w łazience nie było żadnych narzędzi. Całe drzwi, klamka i zamek pamiętały jeszcze czasy PRL (było to mieszkanie w bloku z wielkiej płyty), ale mimo to trzymały się solidnie i nie dało się ich rozkręcić (chyba były mocowane na nitach, a nie na śrubach). Ponad godzinę trwała walka o wyjście z łazienki, w końcu wymontowali kratkę wentylacyjną w drzwiach i przez otwór podali mężowi narzędzia. Jakiś czas trwało wymontowywanie całej klamki, oczywiście konieczna była mała demolka drzwi. Wcześniej myślałam, że gdy ktoś mówi, że zatrzasnął się w toalecie, to kłamie albo przynajmniej żartuje.
Przytoczyłam tę anegdotę po to, żeby pokazać, w jakich niewygodnych okolicznościach mogą czasem znaleźć się goście w naszym mieszkaniu. Tej sytuacji nie dało się przewidzieć, bo chociaż drzwi się wcześniej trochę zacinały, to nigdy przedtem nikt się za nimi nie zatrzasnął.
Drobne usterki odkłada się zwykle na później, do następnego remontu albo do takiej katastrofy, która akurat musiała trafić się gościowi. Są jednak takie detale w domu, o których możemy pomyśleć zawczasu. Udogodnienia, które wymienię, z pewnością będą korzystne również dla samych domowników, nie tylko dla gości.
Jak posprzątać i przygotować dom dla gości?
Niektórym poniższe zalecenia mogą się wydać oczywiste, ale jestem przekonana, że spotkaliście się nie raz z brakami w poniższych szczegółach w czasie swoich wizyt u rodziny czy znajomych i nie wiedzieliście jak się zachować np. w toalecie. Według mnie komfort związany z wymienionymi poradami jest ważniejszy od czyszczenia całego mieszkania na glanc – chociaż muszę przyznać, że często wizyta gości zmusza mnie do porządków, których na co dzień nie robię, bo mi się nie chce.
Ręcznik dla gości w toalecie
Większość ludzi w Polsce ma małe mieszkania i łazienki połączone z toaletą, w których wiszą ręczniki całej rodziny. Jeżeli gość chce skorzystać z toalety i po umyciu rąk rozgląda się rozpaczliwie za właściwym ręcznikiem, w który mógłby wytrzeć ręce, to coś jest nie tak. Drobna sprawa, a jakże uciążliwa. Wystarczy przecież jeden mały haczyk blisko umywalki lub wanny i czysty, mały ręcznik. Jeżeli nie mamy możliwości powieszenia takiego ręcznika w dogodnym miejscu, to możemy go położyć na jakiejś półce lub na pralce i wskazać gościowi, zanim skorzysta z toalety.
Mydło w płynie z dozownikiem
Najtańsze mydło w płynie w pojemniku z dozownikiem kosztowało ostatnio w popularnej sieci drogeryjnej 2,50 zł. To w zupełności wystarczy! Nie musisz gościowi serwować wyszukanych markowych kosmetyków zapachowych czy eleganckich dozowników o wymyślnych kształtach. Gość będzie szczęśliwy, kiedy będzie mógł umyć ręce w zwykłym płynie do rąk bez dotykania mydła w kostce, bo w obcym mieszkaniu nie każdy czuje się z tym komfortowo.
Szczotka do WC czysta i łatwo dostępna
Niby oczywista rzecz, a jednak bywa różnie. Szczotka do WC jest przedmiotem tanim i łatwym do utrzymania w czystości. Niewiele zachodu trzeba, żeby tuż przed wizytą gości sprawdzić, w jakim stanie jest szczotka do WC (rzecz jasna, najlepiej utrzymywać ją w czystości przez cały czas).
Czysty sedes i sprawna spłuczka
Hmm, temat niewygodny i wstydliwy, ale nie warto udawać, że go nie ma. Przed każdą wizytą gości wlewam trochę domestosu do sedesu, czekam 5 minut (w tym czasie czyszczę lustro, umywalkę i kran), a potem szczotką do WC czyszczę sedes wewnątrz. Na zewnątrz czyszczę sedes płynem do dezynfekcji w spryskiwaczu, a potem przecieram powierzchnię ręcznikami papierowymi. Te same czynności wykonuję w przypadku deski klozetowej – wszystko oczywiście w gumowych rękawiczkach. Da się to zrobić szybko i sprawnie – użycie ręczników papierowych znacznie przyspiesza sprzątanie.
Jeśli masz w domu niesprawną spłuczkę – czyli taką, która nie zawsze wszystko spłukuje albo zbyt długo napełnia się ponownie wodą – to nie czekaj na gości i natychmiast ją napraw!
Kosz na śmieci z pokrywką w toalecie
Bardzo ważnym przedmiotem w mieszkaniu jest kosz na śmieci z pokrywką, w łazience lub toalecie, niezależnie od tego czy oczekujemy gości, czy nie. Zwłaszcza kobiety powinny o nim pomyśleć, bo to kobietom taki kosz jest najczęściej potrzebny. Niestety, w wielu mieszkaniach, a nawet w wielu domach, brakuje kosza w toalecie, a gospodarze nawet się nie domyślają, jaki kłopot to może czasem sprawiać ich gościom. Kosz powinien być opróżniony.
Papier toaletowy w toalecie
Znowu piszę o oczywistej oczywistości, ale zdarzają się sytuacje, kiedy wchodzisz do cudzej toalety, a tam papieru toaletowego po prostu nie ma. Skończył się, zaproszono wielu gości i nie pomyślano o tym, żeby w widocznym miejscu położyć dodatkowe rolki. I co robisz w takiej sytuacji? Jeżeli weszłaś do toalety z torebką, a w niej na szczęście masz chusteczki higieniczne, to jesteś uratowana (ja na wszelki wypadek tak się zabezpieczam w gościach). Pół biedy, jeśli jesteś w odwiedzinach u przyjaciół lub u bliskiej rodziny, bo wtedy jesteś w stanie wydobyć z siebie błagalny krzyk z toalety „Nie ma papieru!”. Jeżeli Twoja wizyta jest bardziej oficjalna, to jesteś w poważnym kłopocie.
Ręczniki papierowe w kuchni i w łazience
Katastrofy sanitarne, kulinarne czy higieniczne zawsze mogą się zdarzyć gościowi, dlatego warto zaopatrzyć się w dodatkowe rolki ręczników papierowych, które możemy położyć w widocznym miejscu w kuchni i w łazience. Jeżeli będą pod ręką, to w razie rozlania czegoś na stół, podłogę, czy chociażby na siebie, będzie można szybko zareagować, bez alarmowania domowników. Dla gościa wołanie gospodarzy w każdej drobnej sprawie do toalety, bo np. coś się rozlało albo pobrudziło, jest wyjątkowo uciążliwe.
Opróżniony kosz na śmieci w kuchni i jasne zasady segregacji śmieci
Zawsze trzeba wziąć pod uwagę, że nasi goście będą chcieli wyrzucić coś do śmieci. Przeważnie kierują się wtedy do kuchni i nie powinni mieć dylematu, czy ich papierek po czekoladce zmieści się jeszcze na tej górze śmieci wystającej z naszego kosza, czy też od razu wypadnie. W miarę możliwości opróżnij kosze przed przyjściem gości! Zwłaszcza ważne są odpady bio i zmieszane. Jeżeli nie mamy dobrze zorganizowanego systemu segregacji śmieci w kuchni, to lepiej przygotujmy dla gości oddzielny pojemnik na wszystkie rodzaje śmieci i postawmy go w przedpokoju lub w kuchni blisko drzwi wejściowych.
Często zdarza się, że kosze na śmieci trzymamy w szafce pod kuchennym zlewem, i że oprócz kosza znajdują się tam różne produkty, płyny do mycia, szufelka ze zmiotką itp. Warto uporządkować taką szafkę albo na czas wizyty gości opróżnić ją z rzeczy, które mogą przeszkadzać. Wokół kosza na śmieci powinno być w miarę czysto.
Chusteczki higieniczne i serwetki
Już na sam koniec tej „listy must have dla gości” wspomnę o serwetkach i chusteczkach higienicznych. Dobrze wyglądają nawet zwykłe, białe serwetki położone gdzieś na półce obok stołu. Nie muszą być ani ozdobne, ani pasujące do okoliczności, ważne, żeby były dostępne. Chusteczki higieniczne z przeznaczeniem dla gości wcale nie są przesadą. Mogą to być 2-3 małe paczki najtańszych chusteczek, które leżą na półce w pokoju lub w przedpokoju. Najwygodniejsze są chusteczki z podajnikiem (czyli takie, które wyciąga się z otworu w tekturowym pudełku).
Jeżeli zadbasz o elementy z powyższej listy, jest szansa, że będziesz czuła się pewniej jako gospodyni i będziesz miała więcej czasu na rozmowę z gośćmi. Dokładne sprzątanie mieszkania nie jest tak istotne, chyba że goście zostaną u Ciebie parę dni. Jeśli jednak jest to tylko kilkugodzinna wizyta, wystarczy z grubsza posprzątać newralgiczne miejsca, czyli toaletę, trochę kuchnię i salon lub miejsce, gdzie goście będą siedzieli oraz podłogę (wystarczy pobieżne odkurzanie). Oczywiście dobrze jest sprawdzić, czy krzesło lub fotel, na którym posadzimy gościa, są czyste.
Jestem przekonana, że gościom wcale nie zależy na tym, żeby odwiedzać sterylnie czyste mieszkania – nawet mogą się czuć wtedy nieswojo.
Iza
Ja jak dostaję telefon od kogoś, że do mnie zajrzy niedługo, to puszczam roombę, ogarniam łazienkę i blat w kuchni 😀
Iwona Pacholec
Ach, gdyby istniała maszyna, która ogarnie sama WSZYSTKO… Marzenie.