Spis treści
Pracujesz w firmie czy korporacji, prowadzisz własny biznes, negocjujesz, doradzasz, zarządzasz, wdrażasz czy wreszcie wykonujesz polecenia – to wszystko oznacza, że jako kobieta jesteś skazana na szereg przeciwności, z którymi mierzysz się z różnym niestety skutkiem, żeby osiągnąć sukces zawodowy (innymi słowy, żeby odnieść sukces w życiu).
Od dawna mówi się, że kobiety na rynku pracy i w biznesie są dyskryminowane na wielu polach, że ciążą na nich krzywdzące stereotypy, i że mają do pokonania szklany sufit, żeby wspiąć się po szczeblach kariery i dorównać mężczyznom. Od tak dawna to wszystko „się mówi”, że mogłoby to mówienie przynosić jakieś rezultaty.
Jak odnieść sukces zawodowy?
Mierz wysoko i uwierz w siebie
Rezultatów tego gadania generalnie nie ma, ale każda z nas potrafi podać przykłady kobiet, które pokonały wszystkie szklane sufity i odniosły ten wymarzony sukces zawodowy. Jakoś im się udało! Książka Skazana na sukces. 10 przykazań skutecznej bizneswoman uświadamia przyczyny, które przeszkadzają nam kobietom awansować.
Autorka dokładnie przeanalizowała wiele sytuacji w pracy, w których kobiety popełniają często proste błędy (są tam podane ciekawe przykłady z życia) i doradza jak racjonalnie podejść do wszelkich barier zawodowych i je pokonać. A przy okazji mocno motywuje:
Jesteś stworzona do sukcesu. Nie zadowalaj się przeciętnością – mierz wysoko. Bądź ambitna i wesprzyj swoje wielkie marzenia solidnym planem działania. Stwórz silną sieć wsparcia, wykorzystaj wiedzę i doświadczenie swoich mentorów. Zarządzaj swoją przyszłością tak, jakby był to najważniejszy projekt w twojej karierze.
Kobiety mają zupełnie inne podejście do pracy, obowiązków i do myślenia o sobie jako o pracowniku. Są bardziej spolegliwe i mniej wymagające. Przeważnie unikają negocjacji z pracodawcą i konfrontacji, nie stawiają żądań, nie domagają się poprawy swojej sytuacji w firmie. Czy tak samo jest w Twoim przypadku?
Kobiety niezbyt często dopominają się o coś u szefa, bardzo tego nie lubią i sto razy przemyślą sprawę, zanim o coś poproszą. Czują się z tym po prostu niekomfortowo – a o podwyżkę proszą wyjątkowo rzadko.
Od czego zależy sukces zawodowy?
Autorka tej książki twierdzi, że da się to zmienić, że można wypracować w sobie inne myślenie o pracy i podaje w punktach różne metody, które wyglądają na całkiem logiczne. Podaje też interesującą klasyfikację trudnych szefów i sposoby współpracy z nimi. Np. z szefem niekompetentnym (według mnie to najgorszy rodzaj szefa!) powinnaś radzić sobie tak:
- okaż lojalność, zrób co w twojej mocy, by się nie skompromitował, i nie skarż się współpracownikom,
- proś go o rzeczy potrzebne Ci do odniesienia sukcesu,
- częściej dziel się z nim wiedzą i doświadczeniem,
- zwróć się o radę do swojego mentora (czyli osoby, która cię wspiera i pomaga w firmie lub poza nią).
I muszę przyznać, że jak sobie przypomnę jednego z moich szefów, który był wybitnie niekompetentny, i przeanalizuję jego styl pracy, to takie podejście mogłoby odnieść jakiś skutek. Na pewno by mnie bardziej lubił, chociaż jego kompleksy związane z niewystarczającymi kwalifikacjami były zbyt duże, żeby można było efektywnie z nim współpracować. No cóż, nie zawsze warto iść na kompromis, chociaż można spróbować takich eksperymentów 😉
* Cytat pochodzi z książki Dondi Scumaci, Skazana na sukces. 10 przykazań skutecznej bizneswoman, tłum. Agnieszka Cioch, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2014.
Jeżeli chcesz, przeczytaj też bardzo motywujący fragment tej książki: Jak prezentować swoją pracę? Jak się reklamować oraz artykuł o konkurencji na rynku pracy: Konkurencja na rynku pracy. Jak wyróżnić się wśród mężczyzn?
Polecane artykuły
Żadna praca nie hańbi – to nieprawda! Co to znaczy, że praca nie hańbi?
Dodaj komentarz