Spis treści
Sympatyczne kino familijne o siedmioletniej dziewczynce i jej nauczycielu, który czasem zamieniał się w żabę. Jest to obyczajowa historia z wątkiem fantastycznym, nawiązująca do wrażliwości i bogatej wyobraźni dziecka, która ma wszelkie cechy spokojnego i pogodnego filmu familijnego.
Nie znajdziemy tu wymyślnych efektów specjalnych, ani widowiskowych scen, ale za to poczujemy uroczą atmosferę niewielkiej szkoły podstawowej w małej holenderskiej wiosce i będziemy obserwować sielankowe życie jej mieszkańców, uczniów szkoły, ich rodziców i nauczycieli.
Samodzielna córeczka zapracowanej mamy
Sita mieszka tylko z mamą, która jest miejscowym weterynarzem i całe dnie spędza w klinice dla zwierząt. Ma to swoje dobre strony, bo niektóre zwierzęta mieszkają w ich domu, więc dzięki temu dziewczynka ma z nimi na co dzień bliski kontakt, brakuje jej jednak obecności mamy. Sita jest nad wiek samodzielna i można mieć wrażenie, że to ona ogarnia podstawowe domowe sprawy, bo mama nie ma do tego głowy.
Piękne dzieciństwo na wsi i lekcja biologii
Dzieciństwo na wsi stwarza wspaniałe szanse obcowania z naturą, zawsze można wyskoczyć nad wodę, do lasu albo przejść się po łące, a lekcje biologii można odrobić obserwując żywe okazy fauny i flory.
Sita miała przygotować prezentację o kocie, ale akurat o wiele ciekawsze wydała jej się żaba, którą wyłowiła z pobliskiej rzeki. Myślała, że to nie ma znaczenia, które zwierzątko opisze, okazało się jednak, że nauczycielowi się to bardzo nie spodobało. Jego reakcja była tak nerwowa, że wyszedł z klasy i długo nie mógł się uspokoić.
Nauczyciel żabą, a dyrektor szkoły… bocianem!
Sicie zrobiło się przykro, ale wyczuła, że za niespodziewanym zachowaniem nauczyciela kryje się fantastyczna tajemnica, którą postanowiła zbadać, a do pomocy w tej misji dołączył się kolega z klasy Wouter. Kiedy odkryli, że nauczyciel pan Frans zamienia się w żabę, razem z całą klasą musieli się o niego zatroszczyć, ponieważ ta przypadłość była dla niego kłopotliwa i groziło mu wyrzucenie z pracy. Na domiar złego nowym dyrektorem szkoły został groźny, lubujący się w zakazach i regulaminach pan Stork – „stork” oznacza bociana w języku angielskim, a jak wiadomo, bociany polują na żaby.
Dzieci miały wiele kłopotów, bo nie jest łatwo zaopiekować się małą żabką, którą trzeba chronić przed pożarciem lub rozdeptaniem, no i żeby ją nakarmić, trzeba łapać dla niej muchy. Na dodatek nauczyciel zakochał się w nauczycielce i umawiał się z nią na randki, a ona niczego nie podejrzewała.
Zabawna opowieść, ciepła i nieskomplikowana, może być dla dzieci przyjemną rozrywką na deszczowe niedzielne popołudnie.
„Pan Żaba” 2016 (Meester Kikker)
- Reżyseria Anna van der Heide
- Produkcja Holandia 2016 rok
- Gatunek, kategoria: kino familijne, film fabularny dla dzieci
- Czas trwania filmu: 75 minut
Film dla dzieci od ilu lat?
Myślę, że film mogą obejrzeć już dzieci w wieku 6-7 lat, a może nawet młodsze.
Obsada
Yenthe Bos (Sita), Bobby van Vleuten (Wouter), Jeroen Spitzenberger (pan Frans – Pan Żaba), Georgina Verbaan (Ceciel, mama Sity), Paul Kooij (dyrektor Stork – bocian), Wine Dierickx (Suzan – nauczycielka, dziewczyna Pana Żaby), Bianca Krijgsman (matka Woutera), Michiel Nooter, Charmene Sloof, Harriet Stroet, Joke Tjalsma, Coen van Vlijmen.
Polecane filmy familijne dla dzieci i dorosłych
- „Jak zostać kotem” kino familijne. Recenzja filmu. Kevin Spacey i Christopher Walken
- „Był sobie pies” komediodramat, film familijny dla dzieci o psie, który po śmierci odradza się w innych psach. Recenzja
- „Sonia” 2016 szwedzki film fabularny dla dzieci o dziewczynkach, kino familijne. Recenzja
- „Piękna i Bestia” 2017 bajka Disneya, film dla dzieci z Emmą Watson. Opis fabuły, imiona bohaterów
- „Cudowny chłopak” wzruszający film familijny o chłopcu ze zdeformowaną twarzą. Opinie, opis, fabuła
Dodaj komentarz