Spis treści
Jak dbamy o urodę i w jakim stopniu nam na niej zależy – taki był cel badania opublikowanego w lutym przez GFK. Z tego raportu można wyciągnąć dwa bardzo ciekawe wnioski: że z roku na rok spada nasze zainteresowanie wyglądem zewnętrznym, oraz że w Polsce zainteresowanie wyglądem zewnętrznym jest o wiele większe niż na zachodzie Europy.
Wygląd jest ważny dla aż 44% Polaków i tylko dla 29% pozostałych Europejczyków. Co może oznaczać tak znaczna w naszym kraju dbałość o wygląd? Czy to dobrze, czy źle? Ja uważam, że zbytnia dbałość o wygląd, a zwłaszcza zbytnie przywiązywanie do niego wagi NIE jest dobre, więc coroczny spadek liczby osób, które to robią, jest bardzo pozytywnym trendem.
Jak kobiety traktują swój wygląd?
Kobiety oczywiście zupełnie inaczej traktują swój wygląd, niż mężczyźni. Dla nas przede wszystkim ważne jest dobre samopoczucie, które dla wielu z nas wiąże się ściśle z urodą. W Polsce niezbyt atrakcyjna kobieta, która ma kilka centymetrów więcej w pasie, czuje się przeważnie fatalnie, a do tego jej otoczenie – rodzina i znajomi – ją w tym utwierdza, zachwycając się ponad miarę idealnymi sylwetkami celebrytek i modelek, które są przecież na potęgę retuszowane.
Wygląd świadczy o osobowości?
Kolejną przyczyną, dla której kobiety dbają o wygląd, jest zamanifestowanie osobowości – i to jest dopiero smutne! Przecież osobowość to zespół cech charakteru, stylu bycia i naszej wiedzy o świecie, wygląd jest tu sprawą trzeciorzędną. Szkoda, że tak mało Polek o tym wie…
Pierwsze wrażenie
A na koniec ten słynny mit, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie – no już nawet nie jest mit, to jest czające się za każdym rogiem niebezpieczeństwo i nieunikniona katastrofa.
Kobiety, nie przesadzajmy! Dbajmy o wygląd, ale z umiarem i róbmy to z przyjemnością, a nie ze strachem, że jak ktoś zauważy u nas jakiś feler, to mamy przechlapane. Tu jest mój artykuł na temat tego, czy pierwsze dobre wrażenie ma znaczenie, koniecznie go przeczytaj: Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? Czy pierwsze wrażenie ma znaczenie?
Mężczyźni podchodzą do sprawy wyglądu zupełnie inaczej. Po pierwsze chcą się podobać bliskiej osobie (to już jest bardziej zrozumiałe!), po drugie chcą wywrzeć dobre wrażenie na atrakcyjnych kobietach, i wreszcie chcą być dobrym przykładem dla potomstwa – niezwykłe! Jeżeli to jest prawda, to my kobiety powinnyśmy brać z mężczyzn przykład.
W badaniu GFK Beauty 2016 są jeszcze dane o tym, w jaki sposób najczęściej Polki i Polacy dbają o wygląd, jakie kosmetyki są najczęściej używane, gdzie je kupujemy i z jakich usług pielęgnujących urodę korzystamy. Wszystko jest pięknie pokazane na infografikach.
O badaniu
Raport GfK Beauty 2016 bazuje na informacjach pozyskanych z trzech komplementarnych źródeł danych: wywiadów online z kobietami (N=500) i mężczyznami (N=200) pochodzącymi z Online Access panelu GfK, reprezentatywnej próby (N=8000) polskich gospodarstw domowych pochodzących z Panelu Gospodarstw Domowych GfK oraz raportów własnych GfK – Consumer Trends Report, Polska na Widelcu, Zwyczaje Żywieniowe Polaków.
Dodaj komentarz