Spis treści
Coaching zrobił u nas niesamowitą karierę. Okazało się, że to angielskie słowo oznaczające po prostu trenera, kojarzone jest również z dietą. Ukazała się nawet książka, której recenzję przedstawiam:
Co to znaczy diet coaching? Definicja
Coaching dietetyczny
Diet coaching (coaching dietetyczny) Jest to takie podejście do odżywiania, które łączy wiedzę o ciele człowieka i o pożywieniu, a jednocześnie propaguje zdrowy styl życia i rozwój duchowy. Najważniejszym czynnikiem w diet coachingu jest zmiana nawyków żywieniowych oraz trybu życia zgodna z naturalnymi potrzebami człowieka i z właściwościami jego organizmu.
Duży nacisk w diet coachingu położony jest na świadome samodoskonalenie oraz zdobywanie wiedzy o sobie i o spożywanych produktach. Najciekawsze, że ważniejsze od liczenia kalorii i utraty kilogramów jest tutaj samodzielne opracowanie własnego systemu odżywiania, opartego na naturalnych potrzebach organizmu, które w rezultacie powinno prowadzić do ustabilizowania wagi ciała.
Książka dla kobiet Diet Coaching
Przewodnik po świadomym odżywianiu
Książka Urszuli Mijakoskiej „Diet Coaching” (czyli coaching dietetyczny), która ukazała się ostatnio, jest promowana jako pierwsza książka o świadomym odżywianiu się i opisuje jak krok po kroku najpierw jak zmotywować się do zmiany trybu życia i żywienia oraz jak tę zmianę u siebie wdrożyć.
Istotą tej książki jest pomoc w zbudowaniu wewnętrznego diet coacha, który przeprowadzi czytelnika po procesie przemiany stylu życia i żywienia na zdrowsze, bardziej świadome i maksymalnie dopasowane do jego indywidualnych właściwości.
Zmiana siłą osobistego rozwoju
Jednym z podstawowych warunków zmiany osobistej jest wyznaczenie celu i stworzenie osobistego planu rozwoju. Określenie celu i podjęcie działania pomoże Ci przejąć kontrolę nad życiem. Zamiast ofiary szukającej winnych staniesz się osobą odpowiedzialną za to, co robisz.*
Przeprowadzenie w życiu jakiejkolwiek zmiany jest najtrudniejszym przedsięwzięciem i wielu ludzi właśnie dlatego nie podejmuje nowych wyzwań, bo się tej zmiany bardzo boją. Wolą tkwić w niewygodnym, czasem upokarzającym życiu, tylko dlatego, że się do niego przyzwyczaili i wydaje im się bezpieczne.
Każda zmiana niesie za sobą ryzyko porażki, a tego bardzo nie lubimy, nie widzimy jednak, że życie, w którym tkwimy, może być jedną wielką porażką…
W trakcie diet coachingu nauczysz się: słuchać swojego ciała, dowiesz się co znaczy „jeść intuicyjnie”, zrozumiesz jak taki sposób jedzenia wpływa na odchudzanie. Zadasz sobie wiele pytań dotyczących głodu, zależności między nastrojem a jedzeniem – jego jakością i ilością.
Zrozumiesz siebie, a ta wiedza da Ci możliwość innych wyborów, świadomych i zgodnych z Twoimi potrzebami.*
Urszula Mijakoska w książce „Diet Coaching” stara się wytłumaczyć jak samodzielnie stać się swoim własnym trenerem. Chce nas zmotywować do działania i do zdobywania wiedzy. Analizuje problemy, z którymi ludzie zmagają się podczas odchudzania i obala popularne mity dotyczące niektórych diet, np. diety Dukana, diety niskowęglowodanowej i diety bezglutenowej. (Sama napisałam kiedyś artykuł o efektach odchudzających diety bezglutenowej – możesz sprawdzić, czy rzeczywiście uległam stereotypom na ten temat).
Najważniejszym jednak jej przesłaniem jest to, żeby każdy nauczył się słuchać własnego organizmu, i że żadna modna dieta nie spowoduje trwałej poprawy naszej sylwetki – tego dokonać możemy, zmieniając złe nawyki i starając się żyć zgodnie z własną naturą.
Nie musisz się zgadzać ze wszystkimi poglądami zawartymi w tej książce, ale idea poznawania siebie, dobywania wiedzy i pracy nad rozwojem osobistym jest godna rozpowszechnienia, więc jeżeli brakuje Ci motywacji i potrzebujesz wsparcia w postaci gotowego planu działania i konkretnych wskazówek (są tu nawet przepisy kulinarne!), to ta książka może Ci się przydać. Na koniec przytoczę jeszcze cytaty z tej książki:
Na odżywianie należy patrzeć globalnie. Nie można wyselekcjonować poszczególnych składników i określić ich ilości, ponieważ myślenie typu: „Jedz mniej tłuszczu”, „Jedz więcej białka”, „Jedz mniej owoców” prowadzi do absurdu.
Ciało człowieka jest wspaniałą maszynerią, która potrzebuje pełnowartościowego pożywienia, aby być w pełni sił, nie przybierać na wadze i czuć się dobrze.*
* Urszula Mijakoska „Diet Coaching”, Wydawnictwo Samo Sedno, Warszawa 2016. Wszystkie cytaty pochodzą z tej książki.
Polecane artykuły
- Dlaczego nie mogę schudnąć mimo diety i ćwiczeń? Brak efektów odchudzania
- Plan na odchudzanie, co jeść, żeby schudnąć? Picie wody i sposoby, na skuteczne odchudzanie
- Książka dla kobiet o gotowaniu „Robyn Lawley gotuje!”. Przepisy kulinarne słynnej modelki plus size*
Dodaj komentarz