Spis treści
„Czerwony kapitan” łączy w sobie cechy solidnego mrocznego kryminału z politycznym filmem rozliczeniowym. Stylizację zdjęć i efekty specjalne oddające atmosferę czasów przemiany ustrojowej zrealizowano tutaj po mistrzowsku. Widz szybko zanurza się w ten szary świat zmęczonych ludzi, jedyne co mi tu przeszkadza, to sztucznie brzmiący dubbing i szwankujące często udźwiękowienie. Naprawdę nie można było wypuścić tego filmu z napisami?
Maciej Stuhr jest naprawdę dobrym aktorem, świetnie sprawdził się w roli dociekliwego detektywa, trochę przegranego, bez specjalnych ambicji, ale za to z poczuciem obowiązku – służbowego obowiązku, bo jako mąż i ojciec oczywiście zawodzi. Czescy i słowaccy aktorzy, którzy mu partnerują, są równie znakomici, idealnie oddają czarne i szare charaktery epoki demoludów. Kiedy dowiedziałam się, że większość z nich na co dzień jest komikami występującymi w komediach i kabaretach, byłam w szoku.
Rozliczenie z komunizmem i ubeckie zbrodnie
Bratysława w 1992 roku przypominała pewnie Warszawę i kilka innych polskich miast z tamtych czasów. Szarość ulic, zaniedbane domy, prowizoryczne sprzęty i rozklekotane samochody. Wtedy było tam upalne, zakurzone lato i historyczna chwila opisywana przez gazety czerwonymi nagłówkami: „Czechosłowacja przestaje istnieć”. To, co staje się faktem w sferze politycznej, nie przekłada się jednak tak szybko na codzienność mieszkańców.
Oni nadal tkwią w komunistycznej mentalności i strachu przed wciąż aktywnymi byłymi funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa, którzy bez skrupułów układają sobie nowe życie.
Rysiek (Maciej Stuhr) i Edo (Marián Geišberg) pracują jako detektywi w policji kryminalnej, nowej policji, która składa się jednak z samych byłych pracowników milicji, a na dodatek został im przydzielony do współpracy były ubek Ivan. Czyli wszystko jakby po staremu.
Śledztwo w sprawie okrutnego morderstwa w kościele sprzed dwudziestu lat, które prowadzą Rysiek i Edo, okazuje się pułapką, dla niektórych niestety śmiertelną. Żmudne dochodzenie stopniowo pokazuje rozmiary inwigilacji aparatu bezpieczeństwa w życie ludzi oraz w struktury czechosłowackiego Kościoła. Cała ta przerażająca historia oparta jest częściowo na faktach, więc tym bardziej robi wrażenie.
Wstrząsająca i smutna pamiątka
Grająca rolę archiwistki cmentarza Mariki słowacka aktorka Zuzana Kronerová, która urodziła się w 1952 roku (czyli pamięta rok 1992), określa ten film jako wstrząsającą i smutną pamiątkę po tamtych absurdalnych czasach. Rzeczywiście film jest mocny. Pieczołowicie oddane realia postkomunistycznej rzeczywistości, drastyczne zdjęcia z miejsc zbrodni oraz okrucieństwo i bezduszność byłych ubeków – jeżeli chcesz obejrzeć „Czerwonego kapitana”, przygotuj się na spore emocje.
„Czerwony Kapitan” Červený kapitan 2016
- Reżyseria Michal Kollár
- Produkcja: Czechy, Polska, Słowacja 2016 rok
- Gatunek: film kryminalny, thriller polityczny
- Czas trwania filmu: 115 minut
- Scenariusz został napisany na podstawie powieści Dominika Dána. W powieści „Czerwony Kapitan” wiele wątków jest opartych na faktach, ponieważ Dominik Dán od wielu lat pracuje jako detektyw wydziału kryminalnego słowackiej policji.
Obsada
Maciej Stuhr, Oldřich Kaiser, Marián Geišberg, Martin Finger, Zuzana Kronerová, Michal Suchánek, Ladislav Chudík, Helena Krajčiová, Timka Csiziová, Mário Kubec, Jan Vlasák, Attila Mokoš i inni.
Filmy kryminalne i polityczne thrillery
- „Niewidzialny wróg” dramat sensacyjny: Helen Mirren i Alan Rickman. Recenzja
- „Czwarta władza” film o amerykańskim dziennikarstwie z czasów wojny w Wietnamie
- Dramat kryminalny, psychologiczny oparty na faktach, o grze w pokera. „Gra o wszystko”
- „Sama przeciw wszystkim” dramat, thriller o kobiecie lobbystce z Jessiką Chastain
- „Fair Game” Uczciwa gra, film sensacyjny o agentce CIA. Biografia, recenzja
Dodaj komentarz