Spis treści
Co to są kompleksy? Definicja
Kompleksy w potocznym znaczeniu są to głęboko skrywane, ale bardzo silne odczucia wstydu, zażenowania i lęku z powodu posiadania jakiejś cechy wyglądu, charakteru, przypadłości fizycznej lub psychicznej, różnego rodzaju odmienności i gorszej sytuacji materialnej i społecznej, słabego wykształcenia, problemów w rodzinie, miejsca zamieszkania, braku niektórych umiejętności itp.
Kompleksy mogą być czasem uzasadnione, ale przeważnie są wytworem wyobrażeń o naszym idealnym „ja” oraz naszych wyobrażeń o oczekiwaniach otoczenia wobec nas.
Kompleksy powodują, że mamy swoje osobiste tematy tabu, o których nie chcemy rozmawiać i nie chcemy ich eksponować. Ukrywamy, przykrywamy, zasłaniamy albo po prostu udajemy, że nie istnieją. Unikamy miejsc i ludzi, którzy mogliby wydobyć nasze kompleksy, lgniemy do tych, którzy nie zwracają na nie uwagi albo również udają, że nasz temat tabu nie istnieje. Podświadomie szukamy towarzystwa takich ludzi, którzy mają większe kompleksy od nas (w tej samej sferze albo w innej).
Kiedy kompleksy są uzasadnione?
Uzasadnione, czyli takie kompleksy, które naprawdę przeszkadzają nam w życiu albo naprawdę powodują, że jesteśmy gorzej oceniani przez otoczenie. Do takich kompleksów możemy zaliczyć brak ważnych umiejętności, brak wiedzy w dziedzinie, w której pracujemy lub brak kompetencji na zajmowanym stanowisku.
Przykłady kompleksów
Jeżeli pracujesz jako sekretarka w międzynarodowej firmie, a słabo znasz język angielski, to kompleksy, które masz z tego powodu, są jak najbardziej racjonalne. Ale jeżeli pracujesz w zakładzie fryzjerskim, do którego bardzo rzadko przychodzą obcokrajowcy, to nie musisz się wstydzić tego, że nie znasz angielskiego, bo nie jest Ci on na co dzień potrzebny.
Jeżeli masz już 25 lat albo więcej, a do tej pory nie nauczyłaś się jeszcze gotować podstawowych domowych potraw, które sama również na co dzień lubisz jeść, to Twoje kompleksy z tego powodu są prawidłowe. I żebyś nie myślała, że według mnie tylko kobiety muszą umieć coś ugotować, nie!
Uważam, że każdy zdrowy, dorosły człowiek musi umieć o siebie zadbać w podstawowym zakresie, w tym również musi umieć przygotować sobie posiłki. Jeżeli jesteś nastolatką, to masz prawo się wszystkiego uczyć, dlatego nie powinnaś mieć kompleksów, że nie umiesz jeszcze gotować wielu dań.
Jeżeli jesteś absolwentką szkoły średniej i uzyskałaś świadectwo maturalne, a masz duże problemy z ortografią i z pisaniem tekstów albo z podstawowymi działaniami matematycznymi, to również całkiem słusznie możesz mieć z tego powodu kompleksy.
Jeżeli jesteś szefową oddziału banku, a nie potrafisz obliczyć raty kredytu, albo wysokości oprocentowania lokat, to jasne, że chcesz to przed wszystkimi ukryć i masz gigantyczne kompleksy z tego powodu. W ogóle każdy szef, mimo że zarządza działem czy firmą, przeważnie powinien posiadać większą wiedzę od swoich pracowników, a jeżeli ma znacznie mniejszą wiedzę, to zawsze będzie miał kompleksy – uzasadnione!
Jak pozbyć się kompleksów związanych z niewiedzą?
Po pierwsze powinnaś przyznać się odważnie do tych kompleksów przed samą sobą (niekoniecznie musisz to ogłaszać całemu światu), a po drugie musisz zabrać się do roboty i poprawić swoją wiedzę i umiejętności w tych dziedzinach, które w codziennym życiu prywatnym i zawodowym są dla Ciebie ważne.
Nie ma innego wyjścia. Niektóre umiejętności uda Ci się poprawić w krótkim czasie, a na niektóre będziesz musiała przeznaczyć nawet kilka lat. Nie zrażaj się tym, bo czas leci i za te kilka lat będziesz ciągle czuła, że coś jest z Tobą nie tak, a jeżeli uda Ci się choć trochę dokształcić, to wtedy będziesz szczęśliwsza i mniej zestresowana.
Kompleksy kobiet związane z wyglądem
Kobiety i dziewczyny mają najwięcej kompleksów związanych urodą. Że są:
- za grube albo za chude,
- za wysokie albo za niskie,
- że mają za duży biust albo za mały.
Do tego dochodzą jeszcze:
- pryszcze,
- piegi,
- duży nos,
- odstające uszy,
- słaba cera,
- wątłe włosy,
- drobne usta,
- wystające żebra,
- duży brzuch,
- grube uda,
- duże stopy,
- brak wcięcia w talii,
- zbyt duża lub zbyt mała pupa,
- podkrążone oczy…
Uff, czy to wszystko? Na pewno nie, bo my kobiety potrafimy czasem mieć tak wymyślne kompleksy, że trudno je odgadnąć.
Jak pozbyć się kompleksów związanych z wyglądem?
Przyznaj się przed sobą: mam kompleksy!
W przypadku kompleksów związanych z wyglądem najłatwiejszy sposób na ich rozpoznanie jest według mnie taki:
Jeżeli jesteś w grupie, na przyjęciu, na imprezie, w szkole lub w pracy – na jakie cechy wyglądu innych kobiet i dziewczyn zwracasz zawsze uwagę? Które cechy najczęściej porównujesz do swoich? Właśnie te cechy, które zawsze zauważysz u innych, są Twoimi kompleksami.
Jeżeli pierwszą sprawą, jaką ogarniesz po przyjściu na imprezę, jest policzenie, ile kobiet jest grubych, a ile szczupłych, to znaczy, że Twoim kompleksem jest tusza, a jeżeli przelecisz spojrzeniem po wszystkich biustach i z zadowoleniem stwierdzisz, że jest kilka dziewczyn z biustem mniejszym od Twojego, to znaczy, że Twoim kompleksem jest mały biust. Proste? Ta metoda jest skuteczna również do rozpoznania innych kompleksów, nie tylko związanych z wyglądem.
Dlaczego masz takie kompleksy?
- Czy związane jest to z Twoim dzieciństwem (np. mama Ci zawsze mówiła, że masz grube nogi i do dziś to pamiętasz albo śmiali się z Ciebie koledzy w szkole)
- Czy Twoje obecne środowisko źle traktuje ludzi z taką cechą
- A może Tobie się tylko wydaje, że inni nie akceptują tej cechy i krytykują ją w myślach? Jesteś pewna, co oni o tym sądzą i, czy w ogóle ich to obchodzi? Na pewno nie!
Często samo rozpoznanie przyczyny powstania kompleksów może sprawić, że staną się one mniej uciążliwe. Całkowite pozbycie się kompleksów jest procesem długotrwałym (nawet wieloletnim), ale warto podjąć ten wysiłek – umysłowy przede wszystkim – żeby poczuć kiedyś prawdziwą wolność.
Jeżeli przyczyną Twoich kompleksów są przykre zdarzenia z dzieciństwa, to przeanalizuj je sobie w myślach, może zapisz to w sekretnym pamiętniku i zastanów się nad tym, czy naprawdę musisz pamiętać o tych sprawach aż do dzisiaj.
Teraz jest inna rzeczywistość, jesteś dorosła i niezależna, nie ma powodu, żebyś ciągnęła za sobą takie wspomnienia.
Jeżeli Twoje obecne środowisko w jawny sposób krytykuje i wyśmiewa się z ludzi, którzy mają cechę, z powodu której Ty masz kompleksy, to rzeczywiście jesteś w kłopocie. Trudno się uporać z takim problemem od razu, ale ja bym zaczęła od poszukania sobie bratniej duszy, kogoś bliskiego, a potem jeszcze kilku fajnych ludzi, z którzy będą Cię wspierali i dzięki którym możesz po jakimś czasie mieć w nosie tamtych. A na koniec:
Najczęściej spotykana przyczyna kompleksów
Fałszywe wyobrażenie o tym, że jakaś nasza cecha jest szczególnie fatalna, nieakceptowana przez innych i wyśmiewana.
Zadziwia mnie nieustannie, że ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że w codziennym życiu nie są aż tak bardzo obserwowani i oceniani. Większość ludzi zajmuje się własnymi sprawami, czasem z nudów kogoś obgadają, omówią czyjąś sukienkę, czy makijaż, ale generalnie zajmują się sobą. Nie dotyczy to oczywiście gwiazd i celebrytów, no i osób popularnych w mediach społecznościowych – ale oni są obserwowani i oceniani na własne życzenie!
- Problemem nie jest to, że jesteś gruba, ale to, że się tym przejmujesz.
- Problemem nie jest to, że masz duży nos, ale to, że ciągle o tym myślisz.
- Problemem nie jest to, że masz mały biust, ale to, że wydaje Ci się, że przez to nie będziesz się podobała każdemu mężczyźnie na świecie.
Jak pokonać kompleksy?
Generalnie problem kompleksów nie leży w samych wadach i niedoskonałościach, ale w tym jak my je postrzegamy, jak dużą wagę do nich przywiązujemy, a także to jak często je analizujemy i o nich myślimy.
Musisz się wszystkim podobać? Musisz wyglądać jak gwiazda albo modelka? Musisz cały czas myśleć o sobie i o tym jak wyglądasz? Naprawdę nie masz nic lepszego do roboty? Nie możesz docenić tych ludzi blisko Ciebie, którzy Cię akceptują i którym się podobasz?
Pokonanie kompleksów nie jest proste, ponieważ siedzą one głęboko w naszej głowie, niemniej jednak same w znaczniej mierze ponosimy winę za to, że je sobie wyhodowałyśmy. Zamiast wyrzucić je z głowy, popracować trochę nad sobą, pielęgnujemy je bardzo starannie i się zamartwiamy. Przyzwyczaiłyśmy się do tego zamartwiania i do tego, że mamy w głowie balast, ciężar w postaci kompleksów. A co by się stało, gdyby tych kompleksów nie było? Wyobrażasz sobie tę bezgraniczną wolność, luz i swobodę?
Polecane artykuły
- Jak zaakceptować siebie i swój wygląd? Jak polubić siebie? Jak polubić swój charakter? Ćwiczenia
- Mam kompleksy! Duży nos, grube nogi i mały biust. Kompleksy kobiet
- Dlaczego wstydzimy się własnego ciała? Kobiece sprawy i tematy tabu
- Brak wiary w siebie, przyczyny. Jak odzyskać wiarę w siebie, wzmocnić? Zwiększenie wiary w siebie, porady
Dodaj komentarz