Spis treści
Prestiżowy zawód, prestiżowy samochód, prestiżowa dzielnica, prestiżowe życie! Marzysz o tym i do tego dążysz, ale czy wiesz, co to jest prestiż? Wiesz, jakie prestiż ma znaczenie? Masz świadomość, że on jest niejednoznaczny, może być ulotny i zwodniczy?
Możesz ulegać prestiżowi zupełnie bez sensu, wydawać na niego pieniądze, tracić dla niego czas, a „prestiż” może się okazać pustą bańką albo tylko luksusowym opakowaniem nieciekawych lub po prostu banalnych rzeczy i miejsc, albo niezbyt ciekawych ludzi. Teoretycznie prestiż wypracowuje się latami, zdobycie go wymaga wysiłku i talentu, ale jednocześnie można go bardzo dobrze udawać!
Co to jest prestiż? Definicja
Prestiż – inaczej renoma, poważanie, szacunek, estyma, respekt i pozycja społeczna. Jest to wartość, którą nadajemy ludziom, miejscom i przedmiotom, przez co uznajemy je za lepsze, bardziej wartościowe, o szczególnej pozycji społecznej. Wartość prestiżu możemy mieć również my sami, o ile inni ludzie nam ją przyznają.
Prestiż uzyskuje się przez wiele lat, związane są z nim takie wartości jak solidność, dobra jakość, unikalność, zaufanie, trwałość, niezawodność, wysokie kompetencje, szczególne zdolności, talent, pracowitość i ograniczony dostęp.
Prestiżowe zawody, stanowiska i ludzie
Prestiżowe mogą być uczelnie i zawody. Powszechnie za prestiżowe uznawane są zawody lekarza i prawnika. Dlaczego? Ponieważ są to zawody wysokiej użyteczności publicznej, a zdobycie ich wymaga inteligencji i wysiłku wieloletniej nauki i praktyki, więc nie każdy może je wykonywać.
ALE zdarzają się przecież w tych zawodach ludzie zupełnie nieodpowiedzialni i niekompetentni, i niestety sam fakt, że należą do prestiżowej grupy zawodowej wystarcza, żebyśmy obdarzyli ich zaufaniem, co się może dla nas źle skończyć. Jeżeli będziemy chorzy i trafimy do lekarza, który będzie nas źle leczył, to nasze postrzeganie tego zawodu zupełnie się zmieni.
Prestiżowa uczelnia to taka, której ukończenie również wiąże się z wysiłkiem, nauką bez taryfy ulgowej i wysokim poziomem kadry akademickiej. To uczelnia, na którą niełatwo się dostać i niełatwo ją ukończyć. To samo dotyczy konkretnych kierunków studiów.
Ale w obecnych czasach same studia i tytuły naukowe nie wystarczą nam, żebyśmy zostali zaliczeni do prestiżowej grupy społecznej. Zbyt wielu ludzi legitymujących się tzw. dobrym wykształceniem popełniało błędy i byłyśmy świadkami ich publicznej kompromitacji.
W takich momentach wszyscy sobie zadają pytanie: – Jakim cudem on zdobył tytuł profesora? I tym samym uczelnia, którą skończył traci renomę, a i sam tytuł profesora przestaje być taki prestiżowy. Prestiż zdobywa się latami, ale można go utracić bardzo szybko.
Prestiżowe rzeczy i miejsca
Ja mogę uznawać za prestiżowe zupełnie inne rzeczy, niż Ty. Dla mnie prestiżowym miejscem do mieszkania jest ustronny drewniany dom, położony blisko lasu i morza, dla Ciebie może to być luksusowy apartament w dobrej (prestiżowej!) dzielnicy miasta.
W Twoim środowisku ludzie mogą uważać, że prestiżowym samochodem jest mercedes, a na przykład w Kalifornii mercedes może być tak powszechny, że prestiżem cieszy się dopiero rolls-royce albo ferrari. To samo dotyczy ciuchów i biżuterii, które na dodatek podlegają zjawisku mody, trendom i lokalnym upodobaniom.
Były czasy, kiedy najbardziej prestiżowa biżuteria była zrobiona ze skóry, drewna, czy z kości – ważne tylko było, żeby ona pochodziła z jakiegoś egzotycznego kraju. Dla jednych prestiżowe są rzeczy przede wszystkim drogie, luksusowe i wygodne, dla innych takie, które mają odpowiedni klimat, atmosferę i wiąże się z nimi jakaś historia.
Dla wielu ludzi najważniejsze będzie to, co inni uznają za prestiżowe, ale ci „inni” muszą być albo w większości, albo muszą należeć do ludzi o bardzo wysokim statusie społecznym – to są gwiazdy, artyści, ludzie bogaci i sławni. I tę prawidłowość wykorzystują firmy do promocji swoich produktów.
Płacą znanym ludziom o wysokim statusie społecznym, żeby reklamowali produkt, który dzięki ich obecności zyskuje na prestiżu. Dlatego na początku napisałam, że prestiż można udawać.
Mnóstwo ludzi uważa, że z prestiżem wiążą się pewne atrybuty: dobry samochód, drogie i markowe ciuchy, najnowsze gadżety, modne dodatki, mieszkanie w renomowanej dzielnicy, chodzenie do elitarnych klubów, posiadanie znanych i ustosunkowanych znajomych. To wykorzystują biznesmeni, osoby, które chcą szybko zaistnieć, zdobyć uznanie w oczach innych i pieczołowicie dbają o „prestiżowe” opakowanie swojego życia.
Do czego potrzebny jest ludziom prestiż?
Najczęściej ludziom zależy na prestiżu, żeby inni ich bardziej doceniali, respektowali i poważali. Osobom niedowartościowanym i z obniżoną samooceną prestiż dodaje pewności siebie i daje im złudzenie bycia ludźmi lepszymi od innych. No właśnie, prestiż jest często wykorzystywany do tego, żeby się wywyższać ponad tzw. przeciętność, żeby móc się chwalić i hodować w sobie poczucie dumy – a jak już pisałam, duma to czasem bardzo negatywna cecha charakteru.
Nie każdemu zależy na prestiżu
Na koniec powiem Ci, że nie każdemu zależy na prestiżu. Tak naprawdę nie zawsze jest on nam potrzebny do życia. Wydaje się nam, że musimy koniecznie dążyć do tego, żeby inni ludzie (najlepiej cały świat) uznawali nas za wyjątkowe osoby i nas respektowali. A ja bym zaczęła od tego, żeby przestać się tym przejmować.
Ludzie, którym tak bardzo zależy na prestiżu, są przeważnie niedowartościowani, mają gigantyczne kompleksy, a co najgorsze, nie mają poczucia humoru i dystansu do siebie.
Można zrozumieć, jeżeli na prestiżu bezwzględnie zależy firmom, kiedy ich działania mają charakter marketingowy, ale taka kobieta jak ja nie musi się aż tak wysilać. Jedyny wysiłek, który bym polecała to tak żyć i pracować, żeby ludzie uznawali nas za sympatyczne, miłe, interesujące, solidne, wiarygodne i pracowite 🙂
Dodaj komentarz