Spis treści
Co jeść, żeby nie przytyć i jak być chudą? Jaką dietę stosować i co jeść? Jak wyglądają twoje śniadania obiady i kolacje? Powiedz mi, to ja też będę w ten sposób jadła i może tym razem nie przytyję po diecie!
Czy naśladowanie innych przynosi dobre skutki? Modne diety wyrządziły niejednej kobiecie krzywdę. Ale co właściwie jeść, żeby nie przytyć? Miliony kobiet na świecie chcą to wiedzieć. Za skuteczny sposób na szczupłą sylwetkę oddadzą każde pieniądze. Najlepsza dieta bez wysiłku i wyrzeczeń musi uwzględniać potrzeby organizmu, które są sprawą indywidualną dla każdego człowieka. O tym, jaka jest moja dieta odchudzająca jadłospis na miesiąc, napisałam w innym artykule na moim blogu, jednak w tym wpisie polecam mój sposób na myślenie o diecie i o zdrowym odchudzaniu.
Co jeść, żeby nie przytyć?
Moje doświadczenia z dietą
Opowiem trochę o tym, jak to wygląda w moim przypadku. Jem po prostu to, na co mam ochotę. Kiedy spożywam posiłki? Kiedy jestem głodna! Nie wtedy, kiedy przychodzi tak zwana pora obiadu, kolacji czy śniadania. Kiedy nie jestem głodna, nie jem śniadania. Obiadu też nie jem codziennie – poważnie! Czasem przegryzę coś małego, np.:
- banany,
- kurczaka (samego, podsmażanego i potem duszonego na oleju),
- same ziemniaki (czasem z masłem),
- ziemniaki z surówką albo z kapustą kiszoną,
- ryż z masłem.
Obiad tradycyjny (3 składnikowy, ale bez zupy), jem 3-4 razy w miesiącu. Zup nie jem w ogóle. Dlaczego? Nie wiem dlaczego: nie lubię, nie mam ochoty, nie smakują mi. Jem owoce, dużo lodów (bez dodatków) i zwykłą lub mleczną czekoladę – prawie codziennie (to znaczy albo lody, albo czekolada).
Dlaczego nie tyje od tych słodkości? Nie wiem, ale ja jem lody i czekoladę nie jako deser czy uzupełnienie np. do obiadu, czy kolacji, ale jako oddzielny posiłek zamiast obiadu czy kolacji… Dziwne?
Tylko woda, bez słodkich napojów
Jeszcze piję dużo wody (2-3 litry dziennie), w ogóle nie piję soków i słodkich napojów, nie zjem niczego, co jest marynowane, ani polane jakimkolwiek sosem (wyjątkiem jest czysty, domowy sos spaghetti). Zdarzają się dni, kiedy jem więcej i dni, kiedy jem bardzo mało.
No i co, po co mam komuś mówić, ze tak waśnie wygląda mój jadłospis? Przecież i tak nikt się do niego nie zastosuje, może przez miesiąc, dwa, co wytrwalsze kobiety wytrzymają pół roku – ale na tym poprzestaną. A ja jem tak całe życie (od kiedy wyprowadziłam się od Mamy, bo lody na obiad u mojej Mamy byłyby nie do pomyślenia). A tak naprawdę, czy to jest jakaś dieta? Sposób na szczupłą sylwetkę i dobrą ogólną kondycję? Bo ja mam cały czas raczej szczupłą sylwetkę (nie jestem chuda oczywiście, ale nie mam takiej potrzeby – od zawsze noszę rozmiar 38) i mam dobrą kondycję.
Nie, to nie jest dieta! Nie o to chodzi, żebyście robiły to samo co ja. W tym konkretnym przykładzie ważne jest zupełnie coś innego – słuchanie potrzeb swojego organizmu i dostosowanie się do niego.
Tak się złożyło, że mój organizm ma takie właśnie dziwne potrzeby, a ja się przed nimi nie bronię, nawet jeżeli mam często przez to problemy na przyjęciach, w czasie wszelkich świąt i uroczystości, no i w domu.
Jak rozpoznać potrzeby swojego organizmu
Jak jeść to, co się chce? To jest najtrudniejsza sprawa dla każdego – im więcej masz lat, tym trudniej rozpoznać, czego tak naprawdę potrzebuje Twój organizm. Dlaczego? Bo bardzo się przyzwyczaiłaś do swojego trybu żywienia, do tego, że MUSISZ zjeść obiad o określonej godzinie, śniadanie i kolację też. I MUSI to być obiad pełny, duży albo dwudaniowy. A potem jeszcze może deser. A to wszystko popijesz sokiem, słodką herbatą lub kawą.
Ale co to znaczy u Ciebie, że musisz? Naprawdę Twój organizm tego chce? Skąd to wiesz? A może ulegasz tylko tzw. odruchom warunkowym – czyli że o określonej godzinie w ciągu dnia wykonujesz określone czynności i kiedy Ci tego zabraknie, jesteś sfrustrowana, zła i za wszelką cenę chcesz zaspokoić swoje przyzwyczajenie.
Rozróżnienie tego co jest naszym przyzwyczajeniem, a co prawdziwą potrzebą jest bardzo trudne, ale warto się do tego przymierzyć. Ja zaczęłabym od tego, żebyś nie jadła wtedy, kiedy nie odczuwasz głodu. Nawet wtedy, kiedy sama ugotujesz cały obiad dla rodziny, kiedy idziesz na przyjęcie, a tam zastawiony jest cały stół pysznościami i gospodarze namawiają, koniecznie zjedz to czy tamto.
To, że inni koło Ciebie jedzą, nie znaczy, że Ty masz też jeść to samo, co oni. Masz prawo nie jeść wcale albo jeść tylko wybrane potrawy – te, które wskaże Ci Twój organizm. I nie musisz się nikomu z tego tłumaczyć!
Ostatnio popularne stały się diety eliminujące z jadłospisu niektóre składniki. Opisałam na blogu swoje spostrzeżenia dotyczące diety bezglutenowej, którą przez kilka lat dość restrykcyjnie stosowałam (z powodu zaleceń lekarza-ortopedy): dieta bezglutenowa, efekty odchudzające.
Ciekawa jest również książka dla kobiet, które ukończyły już czterdzieści lat i chcą nie tylko zadbać o sylwetkę, ale również zależy im na zdrowym odżywianiu. Moja recenzja tej książki: Jak schudnąć po 40? Książka dla kobiet o odchudzaniu. Zdrowa dieta, poradnik.
Dodaj komentarz