Spis treści
Wiara czyni cuda, a wiara w siebie jest kluczem do sukcesu. Każdy to wie, ale co robić, kiedy wiary w siebie nam brakuje? Nie uda mi się, jestem beznadziejna, mam kompleksy i zahamowania, blokady i czarne myśli – Twoja niska samoocena zżera Ci energię i podcina skrzydła. Szukasz motywacji, próbujesz wykrzesać z siebie optymizm, ale nic z tego nie wychodzi.
Dlaczego brakuje mi wiary w siebie? Dlaczego inni ją mają, a ja nie? Dlaczego, kiedy mam przedstawić komuś swoją pracę, wstydzę się, czuję się niepewnie i mam przekonanie, że popełniłam mnóstwo błędów? A przecież tyle czasu i wysiłku mnie to kosztowało! A dlaczego, kiedy idę na imprezę, to zawsze myślę, że nie jestem dość atrakcyjna, że ubrałam się niemodnie i że inni będą mnie krytycznie oceniać, a może nawet będą się śmiać?
Brak wiary w siebie i niska samoocena
Przyczyny braku wiary w siebie, lista
Podstawowymi przyczynami braku wiary w siebie są nasze kompleksy i brak pewności siebie – więcej o tych przyczynach piszę w poniższych artykułach:
- Co to są kompleksy? Jak się pozbyć kompleksów? Kompleks, psychologia, definicja, przyczyny
- Brak pewności siebie, przyczyny. Niska samoocena, wskazówki, porady. Co robić, jak to zmienić?
Przeczytaj je koniecznie! Są jeszcze inne czynniki, które wpływają na brak wiary w siebie. Niektóre pochodzą z dzieciństwa i naszego okresu dorastania, a niektóre pojawiły się już w naszym dorosłym życiu.
Doświadczanie krytycznych ocen w dzieciństwie
Nadmierna krytyka w dzieciństwie ze strony rodziny, nauczycieli i rówieśników odkłada trwałe piętno w naszych umysłach i ciężko się od niej uwolnić. Trudno to zapomnieć, a my często jeszcze przywołujemy sobie w myślach najbardziej traumatyczne zdarzenia z przeszłości, zwłaszcza wtedy, kiedy najbardziej potrzebujemy wsparcia i wiary w siebie. To jest właśnie paradoks naszego umysłu – mamy skłonności do umartwiania się i potęgowania naszego staniu zwątpienia i poczucia beznadziejności.
Porażki w dorosłym życiu
Za każdym razem kiedy powinie nam się noga, poniesiemy porażkę w pracy lub w życiu osobistym, takie doświadczenia odkładają się w naszej świadomości niczym kamienie i ciążą nam przez długi czas. Wiele oczywiście zależy od tego, jak traktujemy nasze niepowodzenia, czy mamy skłonność do zamartwiania się, rozpaczania i dramatyzowania, czy też próbujemy racjonalizować sytuacje i szukamy rozwiązań, dróg wyjścia, metod na pocieszenie i poprawienie własnego nastroju.
Strach przed ośmieszeniem
Nasze kompleksy często przekładają się na strach przed oceną innych ludzi i przed ich spojrzeniem. To w oczywisty sposób pogłębia nasz brak pewności siebie. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że taki strach jest nieracjonalny? Że opinie innych ludzi nie są aż takie istotne?
Strach przed byciem sobą
Często chcemy zachowywać jakieś pozory, udajemy kogoś innego, nie jesteśmy sobą i boimy się być sobą! Zwróć uwagę na tych ludzi, którzy maja niezachwianą wiarę w siebie, dążą bez wahania do swoich celów i nie przejmują się negatywną opinią innych ludzi.
Oni są prawdziwi, są sobą, ich osobowość jest widoczna gołym okiem, nie ukrywają swoich wad, przerabiają je na zalety prostym sposobem – są pewni siebie! Przeczytaj nasze artykuły o tym jak zdobyć pewność siebie i o tym jak być sobą – wskazówki, które są w nich zawarte, pomogą Ci zbudować wiarę w siebie: Jak być sobą? Bycie sobą w związku, w pracy, w szkole. Chcę być sobą, ale nie wiem jak.
Jak odzyskać wiarę w siebie?
W punktach napisze Ci, co według mnie pomaga na odzyskanie i wzmocnienie wiary w siebie. Wystarczy, że spróbujesz wykorzystać tylko niektóre z tych wskazówek, a już Twoja wiara w siebie i samoocena znacznie się poprawią.
- Zadbaj o siebie i o swój wygląd na co dzień.
- Systematycznie wykonuj ćwiczenia fizyczne (wystarczy raz w tygodniu).
- Bądź solidna i uważna w swojej pracy.
- Wywiązuj się ze swoich obietnic.
- Nie myśl o sobie źle.
- Nie myśl źle o swojej rodzinie.
- Uśmiechaj się do siebie w lustrze.
- Nie rozpamiętuj porażek z przeszłości.
- Nie obmyślaj zemsty na ludziach, którzy zrobili Ci krzywdę.
- Zajmij się swoimi sprawami.
- Znajdź sobie pasję i poświęcaj jej jak najwięcej czasu.
- Doceniaj swoich przyjaciół.
- Zapamiętuj każdą pozytywną rzecz ze swojego życia.
- Nie ciesz się z nieszczęść innych ludzi.
- Dokształcaj się i rozwijaj swoje umiejętności.
Na koniec taka uwaga: Twój stosunek do innych ludzi ma bardzo duży wpływ na siłę Twojej wiary w siebie, chociaż pewnie nie zdajesz sobie z tego sprawy. Im bardziej zajmujesz się sprawami innych osób, tym bardziej osłabiasz swoją wiarę w siebie. Dlaczego? Ano dlatego, że zajmowanie się sprawami innych najczęściej prowadzi do porównań i ocen.
Śledzisz w Internecie jak ubierają się gwiazdy i celebrytki, czy schudły, czy dobrze wyglądały na ostatnim bankiecie? To błąd! A może bacznie obserwujesz co robią Twoje koleżanki, jak się codziennie ubierają i czy zawsze udaje im się dobrze wyglądać? To też jest błąd!
Takie obserwacje prowadzą tylko do pogłębiającej się frustracji, nawet jeżeli Ty czasem lepiej wypadasz w porównaniu do tych kobiet. I wyobraź sobie, że takie skłonności do obserwowania i krytykowania innych są oznaką tego, że masz bardzo niską samoocenę, a Twoja wiara w siebie jest w opłakanym stanie. A możesz to zmienić! Zacznij od postanowienia, że od dziś nie krytykujesz innych kobiet i nie porównujesz się do nich.
Przeczytaj jeszcze ten artykuł o tym, co wpływa na zwiększenie pewności siebie: Co wpływa na zwiększenie pewności siebie? Jak podnieść samoocenę? Wysoka samoocena, przyczyny.
Dodaj komentarz