Spis treści
Dlaczego jestem niepewna siebie w pracy, mam niską samoocenę, nie pokazuję swoich zalet i nie mówię o sukcesach? Z jakiego powodu pozwalam, żeby wykorzystywał mnie szef i współpracownicy? Dlaczego nie mówię tego, co myślę i boję się odezwać na służbowym zebraniu? Co jest przyczyną tego, że nie potrafię odmówić, powiedzieć „nie”, nie zgodzić się z innymi i przeforsować własnego projektu albo pomysłu? Dlaczego muszę zostawać po godzinach albo pracować dodatkowo w domu?
W pracy możesz czuć się niepewnie z różnych przyczyn, czasem „wina” leży po Twojej stronie, ale czasem przyczyną są warunki panujące w miejscu pracy, czyli złe zarządzanie, apodyktyczny szef czy faworyzowanie przez przełożonych osób, które są przebojowe, przechwalają się, podlizują i więcej mówią o pracy, niż rzeczywiście ją wykonują.
Do czego potrzebna jest pewność siebie?
Zanim przejdę do porad jak zwiększyć pewność siebie w pracy, chciałabym uświadomić Ci, że demonstrowanie zbytniej pewności siebie nie jest wcale zaletą w firmie, bo może przysporzyć wielu wrogów wśród współpracowników, a przede wszystkim może onieśmielać lub wręcz irytować szefów. Pamiętaj więc, że we wszystkim trzeba mieć umiar.
Warto, żebyś nauczyła się pewności siebie w pracy dlatego, żeby bez przeszkód i frustracji wykonywać swoje obowiązki. Nie chodzi tu jednak o ten rodzaj pewności siebie, który pozwala siłą narzucać swoją wolę, ani ten, który utwierdza pracownika w przekonaniu, że wszystko wie lepiej. Nawet kiedy jesteś szefową, to lepiej, żebyś do zarządzania personelem stosowała metody merytorycznej perswazji, niż metody oparte na wywołaniu w ludziach lęku czy poczucia niższości.
Problemy w pracy z powodu braku pewności siebie
- Otrzymujemy zbyt dużo zadań do wykonania.
- Dostajemy do wykonania zadania wykraczające poza obowiązki wynikające z umowy o pracę.
- Jesteśmy zmuszane do zostawania w pracy po godzinach.
- Nasza praca nie jest zauważana przez szefów.
- Jesteśmy niedoceniane.
- Nie mamy autorytetu jako specjalistki w swojej dziedzinie (dlatego dostajemy do wykonania czarną robotę).
- Inni nie liczą się z naszym zdaniem.
- Nie potrafimy podejmować szybkich decyzji (bo nie jesteśmy pewne, czy mamy rację, inni to widzą i sądzą, że skoro same nie jesteśmy pewne co robić, to znaczy, że nie mamy wystarczającej wiedzy).
- Częściej popełniamy błędy.
- Nie potrafimy przyznać się do błędów, ukrywamy słabości, wstydzimy się ich i boimy, mamy kompleksy.
Brak pewności siebie w pracy
Jak sobie z nim radzić?
Po pierwsze uświadom sobie, jakie są Twoje kompetencje, w czym jesteś naprawdę dobra (bądź ze sobą szczera). Wypisz sobie szczegółowo w punktach swoje:
- faktyczne kompetencje zawodowe wykorzystywane w pracy,
- umiejętności, którymi przewyższasz innych współpracowników,
- osiągnięcia w pracy,
- umiejętności, w których nie jesteś najlepsza (inni robią to lepiej),
- podkreśl te swoje umiejętności i osiągnięcia, których szef i inni współpracownicy u Ciebie nie zauważają – a powinni!
Tak na marginesie, punkty, które wypiszesz, zostaw sobie w szufladzie, bo idealnie przydadzą się do napisania CV, listu motywacyjnego albo do rozmowy w sprawie nowej pracy 😉
Przeczytaj na głos te punkty, w taki sposób:
- Jestem dobra w…
- Bardzo dobrze robię…
- Zawsze udaje mi się dobrze zrobić…
- Jestem najlepsza w…
- Perfekcyjnie wykonuję…
- Najlepiej ze wszystkich realizuję…
- Udało mi się zrealizować…
- Średnio radzę sobie…
- Nie najlepiej wychodzi mi…
Pozostaw sobie kartkę z wypisanymi punktami na biurku w domu i co jakiś czas czytaj je sobie na głos w ten sam sposób, który zaproponowałam powyżej.
Poznaj swoje mocne i słabe strony
Pierwszym krokiem do zwiększenia pewności siebie w pracy jest uświadomienie sobie swoich mocnych i słabych punktów. Wypowiadanie ich na głos jest bardzo ważne, dlatego że prawdopodobnie nie jesteś przyzwyczajona do tego, żeby mówić o sobie, zwłaszcza dobrze. To, co Ci wychodzi słabo, ukrywasz przed innymi i starasz się o tym nie myśleć – czyli też o tym nie mówisz. Jeżeli nauczysz się wypowiadać swoje zalety i wady na głos – nawet kiedy jesteś sama w domu! – to może stanowić początek drogi rozwoju.
Ważne: nie mów i nie czytaj na głos tych punktów w pracy! Nie o to tu chodzi! Pewność siebie nie oznacza, żebyś od razu mówiła wszystkim w pracy o swoich zaletach. Owszem, możesz o nich opowiedzieć, ale tylko wtedy, kiedy o nie ktoś zapyta, czyli na przykład w czasie rozmowy z szefem na temat podwyżki, na temat nowych projektów i przydzielania zadań albo na rozmowie kwalifikacyjnej. To ćwiczenie ma tylko przyzwyczaić Cię do swobodnego mówienia o tym, co umiesz i czego nie umiesz, a przede wszystkim ma sprawić, żebyś zaczęła się bardziej zastanawiać nad swoimi umiejętnościami.
Podnoś swoje kwalifikacje
Podstawą pewności siebie w pracy jest wiedza i umiejętności, które Ty sama będziesz u siebie doceniała. Jeżeli w wyniku tego ćwiczenia uświadomisz sobie, że nie we wszystkim jesteś wystarczająco dobra w pracy i z tego może wynikać Twoja niepewność, to zacznij zastanawiać się nad tym, jak możesz podnieść swoje kwalifikacje. Już sama nauka i dokształcanie (nawet samodzielne, np. z książek czy z Internetu) spowodują znaczną poprawę Twojego poczucia pewności siebie – naprawdę!
A teraz przejdź do pozostałych artykułów pomagających zdobyć pewność siebie – nie tylko w pracy! W pierwszym przeczytasz szczegółowe wskazówki jak zdobyć pewność siebie: Jak zdobyć, zwiększyć pewność siebie? Jak być pewną siebie kobietą? Jak stać się pewnym siebie człowiekiem? Z drugiego dowiesz się jak nauczyć się mówić „nie”, czyli jak być asertywną kobietą – bo większość problemów w pracy wynika z braku asertywności albo… z jej nadmiaru: Jak być asertywną kobietą? Jak nauczyć się asertywności, ćwiczenia. Asertywny, co to znaczy?
Dodaj komentarz